Průvodce výběrem reproduktorů do auta

Průvodce výběrem reproduktorů do auta

Cestování osobním automobilem je za poslechu oblíbené muziky mnohem příjemnější a většina řidičů si nedokáže představit, že by vyrazila, aniž by se z reproduktorů linula hudba. A jsou to právě reproduktory, na kterých spočívá kvalita poslechu a právě proto bychom měli jejich výběru věnovat notnou pozornost. Pro všechny, kteří se v momentálně rozhodují nad nákupem nového repra, jsme připravili podrobného průvodce. Doufáme, že vám pomůže.

Vybíráme velikost reproduktorů

Velikost je základním kritériem pro nákup, při čemž nejčastěji používaným rozměrem bývají reproduktory do auta o průměru 16,5 cm. Někteří výrobci udávají velikost v palcích (1 palec = 2,54 cm) a proto se s nimi v praxi setkáte také pod označením 6,5''. Tyto rozměry pasují do většiny běžných vozů jako je Škoda Fabia nebo Octavia. Některé automobilky montují do automobilů reproduktory oválných tvarů, u kterých je při přepočtu menší tolerance. Předtím, než zboží koupíte, proto dobře spočítejte, zda bude do dveří pasovat.

Typy reproduktorů

Mezi základní typy patří komponentní, koaxiální a středobasové reproduktory. Koaxiálních reproduktory mají pevně namontované výškové reproduktory a jejich natočení není možné (pouze u některých dražších typů). Samostatné výškové reproduktory najdete u komponentních reproduktorů a můžete je umístit dle potřeby, nejčastěji pak na trojúhelníček u zpětných zrcátek, palubní desku nebo A sloupek. Komponentní reproduktory jsou schopny zajistit mnohem kvalitnější zvuk. Poslední zmíněný typ, středobasové nebo jen basové reproduktory, neobsahují výškové reproduktory vůbec. Jsou určeny hudebním fajnšmekrům na výměnu za reproduktory stejného typu. Doporučujeme však kupovat kompletní sadu komponentních, případně koaxiálních reproduktorů.

Výkon, citlivost, impedance, kmitočtový rozsah a materiál

Nezkušení zákazníci se většinou ženou za co nejvyšším výkonem. Ten, který výrobci udávají, je ovšem výkon maximální. Ten reálný je ve skutečnosti mnohem nižší. Plně dostačující bývají reproduktory s reálným výkonem 20W. Hodláte-li využívat zesilovač, měl by být výkon repro soustavy stejný nebo vyšší. Citlivost by měla dosahovat alespoň 90db. U reproduktorů s menším průměrem by se měla citlivost k dané hodnotě alespoň blížit. Impedance u reproduktorů, které jsou napojeny pouze na autorádio vybíráme modely s impedancí 4 ohmů. V případě napojení na zesilovač pak 2 nebo 3 ohmy. Nižší impedance vede k vyššímu výkonu, ovšem nárůstu zkreslení zvuku. Kmitočtový rozsah reproduktorů bývá udáván v rozmezí 30 – 60Hz, ovšem reálně těchto hodnot nikdy nedosáhne. Těžko říct, zda jde o marketingový tah nebo jinou metodiku měření, udávané pásmo je však určeno pro subboofery. Mezi nejčastěji využívané materiály u středobasových reproduktorů patří polypropylen a papír, které jsou zárukou příjemného zvuku. Výškové reproduktory bývají vyráběny i z levného mylaru, který se však vyloženě nehodí pro poslech některých žánrů jako je pop, jazz nebo rock. Pro kvalitní poslech sáhněte po výškových reproduktorech z hedvábí, které se chlubí příjemným a detailním zvukem, který není řezavý ani ve vyšších frekvencích.