Toužíte po zážitku?

Dovolená na Třeboňsku pro každého. V krásném penzionu se Vám bude líbit.

Proč je chytrý iPhone 14 Pro Max tak žádaný? Vyzkoušejte a pochopíte!

Tip na MEGAubytování

Portál Neutralne.cz se Vám vždy snaží doporučit vhodné tipy, které Vám usnadní Váš každodenní život. Proto Vám dáváme do pozornosti portál MegaUbytko.cz, na kterém naleznete více než 4900 ubytovacích zařízení v České republice a na Slovensku. Letní dovolenou si vyberete v rubrice ubytování Pálava, zatímco pobyt na Vaši dovolenou během zimních měsíců naleznete na ubytování Jeseníky. Dovolená v Česku je vždy dobrý nápad.

Práce

3+1 tip: Jak získat vysněné zaměstnání?

Připravil vás covid o stálé pracovní místo nebo jen nastal čas na změnu? Už jste dlouho (nebo snad nikdy) žádnou práci nesháněli? Pak vás bude následující téma zajímat. Přinášíme vám 3+1 tipy, které vám pomohou získat nové zaměstnání covidu navzdory.

1. Kvalitní strukturovaný životopis je základ

Potencionální zaměstnavatel se dříve než s vámi uvidí s vaším životopisem. Už ten by na něj měl udělat dostatečně velký dojem na to, aby vás pozval na pracovní pohovor. V dnešní době se používají téměř výhradně strukturované životopisy, které jsou přehledné, stručné a jednoduché. Takový životopis poznáme již na první pohled podle jeho formátu a designu, na kterém si dejte také záležet.

Osnova životopisu:

  • Hlavička: na úplný začátek životopisu patří osobní údaje jako je jméno a příjmení, titul, telefon a e-mail, popřípadě i foto pasového formátu. Nemusíte uvádět datum narození a věk, pohlaví, náboženskou či politickou příslušnost, počet dětí nebo rodinný status, jelikož všechny tyto témata patří mezi diskriminační otázky, které jsou chráněné zákonem.

  • Vzdělání: začněte nejvyšším dosaženým vzděláním a postupujte níže. Základní škola se většinou neuvádí, pokud se nejedná o jediné vzdělání. Nedokončená studia v žádném případě nepřidávejte, za to ta současná probíhající klidně připsat můžete. Uveďte přesný název oboru, školy a časové rozmezí, případně i způsob ukončení. Do této části také uveďte rekvalifikační kurzy, které jste absolvovali.

  • Praxe a zkušenosti: ve stejném formátu dále postupujte v kategorii práce a zkušenosti. Pokud máte příliš pracovních zkušeností, nemusíte uvádět všechny, ale pouze ty, které se hodí pro danou pozici. V opačném případě uveďte i veškeré praxe, dlouhodobé brigády a podobně.

  • Speciální dovednosti: v této části dostávají prostor speciální dovednosti, jako jsou počítačové znalosti, jazykové schopnosti či řidičský průkaz. Také můžete uvést své hlavní vlastnosti a zájmy.

  • Reference či portfolio: ne každá profese nabízí možnost ukázky portfolia nebo vypracovaných prací, proto se jedná o dobrovolnou kategorii. Také na závěr můžete přidat reference od bývalých zaměstnavatelů a kontakt na ně.

2.Rozešlete svůj životopis, motivační dopis a portfolio

Nyní přichází na řadu rozesílání životopisu na inzeráty. Vybírejte z pozic, které by se vám opravdu líbily a rádi byste si je vyzkoušeli. V dnešní době najdete největší množství inzerátu na volná pracovní místa na internetu, noviny a vývěsní tabule se již téměř nevyužívají pro jejich neefektivnost.

Zaměřte se také na praktickou stránku věci a odpovídejte pouze na nabídky v dojezdové vzdálenosti apod.

Nebojte se odpovědět na více inzerátů najednou. Někteří zaměstnavatelé se bohužel vůbec nemusí ozvat nebo jim to bude poměrně dlouho trvat. Je tedy lepší mít v záloze hned několik nabídek a raději si vybírat, než odpovědět na jeden či dva inzeráty a čekat měsíc na odpověď.

3. Na pracovní pohovor se musíte dobře připravit

Pozvali vás na pracovní pohovor? Gratulujeme, čeká na vás nejspíš největší zkouška celého procesu. Nemusíte však chytat nervy, s kvalitní přípravou se není čeho bát.

Příprava na pohovor by měla zahrnovat několik kroků:

  • Zjistěte si dostatečné množství informací o dané firmě. Zabrouzdejte k nim na web a na sociální sítě, vypište si nejdůležitější body a několikrát si je pročtěte. Doporučujeme je však umět vysvětlit vlastními slovy.

  • Zvolte vhodné oblečení na pohovor. Mělo by se jednat spíše o formální styl, ženy tedy nešlápnou vedle s formálními šaty, sukní po kolena a halenkou či košilí. Panům zase doporučujeme formální kalhoty, košili, pro vyšší pozice celý oblek a sladěné boty.

  • Nacvičte si odpovědi na nejčastější otázky personalistů. Mezi takové patří představení sama/sám sebe, uvedení vašich silných a slabých stránek, odůvodnění, proč by měli vybrat právě vás, vysvětlení, jak zvládáte stresové situace či zařazení vlastní osoby mezi týmové hráče či leadery.

  • Zkroťte svoji neverbální komunikaci. Mohla by vám totiž pokazit celý dojem. Proto pryč s třesoucíma rukama, šilháním po hodinách, klepáním noh či koulením očima. Seďte zpříma, dívejte se druhé straně do očí a občas se usmějte nebo kývněte na souhlas.

  • Vyhněte se pomlouvání předchozího zaměstnavatele, kolegů i samotné práce. Ať už na ně máte právo či nikoliv, vašeho budoucího zaměstnavatele to dozajista odradí. Nebojte se prodat své schopnosti a zkušenosti, mluvte slušně, ale asertivně a sebevědomě.

4. Dále se vzdělávejte a nemarněte čas

Na prvním pohovoru to nevyšlo? Nevěšte hlavu a dále se snažte získat práci vašich snů. V mezičase je vhodné věnovat čas a energii dalšímu vzdělávání místo čekání u televize až vám zavolají. Skvělým způsobem, jak zvýšit své šance na úspěch, jsou rekvalifikační kurzy nebo jiné vzdělávací aktivity, které můžete přidat do svého životopisu a zvýší vaši hodnotu.

Jaký postup shánění práce se osvědčil vám? Připište nám své rady a zkušenosti do komentářů pro inspiraci.

Přidat komentář

Klikněte pro přidání komentáře

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *