Proč je chytrý tablet iPad Pro tak žádaný? Vyzkoušejte a pochopíte!

Tip na MEGAubytování

Portál Neutralne.cz se Vám vždy snaží doporučit vhodné tipy, které Vám usnadní Váš každodenní život. Proto Vám dáváme do pozornosti portál MegaUbytko.cz, na kterém naleznete více než 4900 ubytovacích zařízení v České republice a na Slovensku. Letní dovolenou si vyberete v rubrice ubytování Pálava, zatímco pobyt na Vaši dovolenou během zimních měsíců naleznete na ubytování Jeseníky. Dovolená v Česku je vždy dobrý nápad.

Uncategorized

8 rad, jak uchovat cenné exponáty a archiválie

Napadlo vás někdy, jak může být těžké zajistit ideální podmínky v muzeu nebo galerii tak, aby se zde cenné exponáty, archiválie, dokumenty a další připomínky historie nezničily a nechaly tak odkaz pro další generace? Inspirujte se, jak tyto cennosti uchovat a ulehčit tak archivům i dalším kulturním institucím.

1) Při uchování cenností je důležité vědět, jaká je vhodná vlhkost, která těmto předmětům a dokumentům neuškodí. Například kožené věci by měly být uchovány v rozmezí vlhkosti 50 až 65%, papíry někde mezi hodnotami 50 a 60%, nábytek při vlhkosti zhruba kolem 50 až 55%. I z těchto důvodů se vlhkost v muzeích a galeriích doporučuje udržovat zhruba od 50 do 60 až 65%.

2) Prvním krokem, jak zjistit, zda je v muzeu, archivu nebo v knihovně správná vlhkost je použití přístroje na měření vlhkosti. Vlhkoměr se dá koupit například i v domácích potřebách, ale zvolit můžete i dražší blánový nebo digitální vlhkoměr, který ukáže vlhkost v místnosti ihned.

3) Vlhkost má nepříjemný vliv nejen na dokumenty a cennosti, ale také na lidské zdraví. Pokud v muzeu pracujete a trávíte zde celý den, tak si můžete všimnout některých zdravotních obtíží. Naopak nízká vlhkost vzduchu může být příčinou suchého a dráždivého kašle, škrabání v krku a také pocitu zvýšené únavy.

4) Rychlým řešení tak může být použití odvlhčovače. Ten dokáže pročistit vzduch v místnosti, zajistit ideální vlhkost a uchránit tak nejen cennosti v muzeu, ale také vaše zdraví. Odvlhčovač vzduchu pracuje na principu kondenzace par.

5) Při použití odvlhčovače se doporučuje nevětrat a v místě, které se snažíte vysoušet, je dobré mít zavřená nejen okna, ale také dveře. Tím zamezíte zvyšování vlhkosti při vysoušení. Velkým pomocníkem jsou také odvlhčovače vzduchu, které jsou pojízdné a můžete je tak přemisťovat do dalších místností a odvlhčit tak větší část prostoru.

6) V galeriích, muzeích, knihovnách i archivech je odvlhčovač vzduchu nepostradatelným pomocníkem, který zde brání vzniku plísní, bakterií a hniloby. Vyzkoušet můžete odvlhčovače řady AIRSEC nebo DEHUMID, které vám ušetří energii a náklady na jejich použití jsou minimální.

7) Do muzeí se také skvěle hodí řada CDF, kde se snoubí elegance a praktická i funkční stránka přístroje. Tento odvlhčovač můžete mít v muzeu nebo galerii i viditelně, protože vypadá velmi reprezentativně. Jeho luxusní design si zamilujete.

8) Odvlhčovače vzduchu můžete samozřejmě použít také v domácnostech, v kancelářích nebo ve skladovacích prostorech. Jejich moderní design, tichý chod a nízká spotřeba i nízká hlučnost z nich dělají praktické pomocníky, bez kterého se neobejdete. Již po prvním dnu provozu uvidíte ve sběrném kontejneru odvlhčenou vodu. V případě, že není prostor extrémně nasáklý vodou a/nebo zdroj vlhkosti není příliš silný, zaznamenáte změnu už i pocitově. Samozřejmě, u menšího prostoru se projeví změna rychleji. Určitě si také všimnete postupně klesající hodnoty relativní vlhkosti na ukazateli vlhkoměru.

Neváhejte a pořiďte si tedy odvlhčovač vzduchu do muzea, do galerie nebo do archivu a uchovejte tak vzpomínky v ideálním klima, snadno a bezpečně.

Štítky

Přidat komentář

Klikněte pro přidání komentáře

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.