Toužíte po zážitku?

Dovolená na Třeboňsku pro každého. V krásném penzionu se Vám bude líbit.

Proč je chytrý iPhone 14 Pro Max tak žádaný? Vyzkoušejte a pochopíte!

Tip na MEGAubytování

Portál Neutralne.cz se Vám vždy snaží doporučit vhodné tipy, které Vám usnadní Váš každodenní život. Proto Vám dáváme do pozornosti portál MegaUbytko.cz, na kterém naleznete více než 4900 ubytovacích zařízení v České republice a na Slovensku. Letní dovolenou si vyberete v rubrice ubytování Pálava, zatímco pobyt na Vaši dovolenou během zimních měsíců naleznete na ubytování Jeseníky. Dovolená v Česku je vždy dobrý nápad.

Skvělé tipy

Apostilizace dokumentu: Kdy je zapotřebí a jak ji vyřešit?

Předpokladem uznání některých zahraničních dokumentů českými úřady je tzv. apostilizace. Logicky to platí také obráceně – budete-li usilovat o uznání českých dokumentů v zahraničí, mohou vás úředníci odmítnout, protože jste si nezajistili apostille. V praxi se může jednat například o rodný či úmrtní list, výpis z rejstříku trestů, oddací list nebo vysokoškolský diplom. Kde apostilu seženete?

Co je to apostille (apostila)?

Apostille, jinak také apostila, je zvláštní doložka, jejíž funkcí je prokázání ověření podpisu a otisku razítka na dokumentu, který má být použit v zahraničí. Připojuje se za oficiální listinu.

Uznávání veřejných listin ověřených apostilou upravuje vzájemná dohoda mezi státy. Na základě mezinárodních smluv slouží jako náhrada tzv. superlegalizace. V podstatě jde o její zjednodušenou formu.

V jakém jazyce se apostila vyhotovuje?

Apostila musí být vyhotovena v úředním jazyce země, ve kterém byla listina vystavena. Proto je rovněž nezbytné vyhotovení ověřeného překladu odpovídající ekvivalentnímu transferu obsahu. Název listiny je vždy uveden stejně – ve francouzštině (Apostille).

Tip: Zatímco v některých zemích vám bude stačit apostila, v jiných budete muset zajistit vyšší ověření formou superlegalizace. Předem si proto vždy zjistěte, jaké požadavky ze strany úřadů dané země očekávat. Vyhnete se tím zbytečným komplikacím a ušetříte čas.

Apostilu vám zajistí odborníci

Na koho se v souvislosti s apostilou obrátit? Apostilizací dokumentů se zabývá firma eTuls a pomůže vám s českými dokumenty, které se chystáte použít v zahraničí i se zahraničními listinami určenými pro použití v České republice.

Počítejte s tím, že apostilizace dokumentu pro zahraničí zabere cca 2 dny až 2 týdny, v případě některých listin ještě o něco déle. Apostilu zahraničního dokumentu můžete získat za cca 2 dny až 4 týdny. Bližší informace najdete na apostila.cz.

Přidat komentář

Klikněte pro přidání komentáře

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *