Co jsou to kalorické tabulky a jak byste je měli používat?

Co jsou to kalorické tabulky a jak byste je měli používat?

Kdo chce efektivně hubnout, musí si pohlídat skladbu jídelníčku a zároveň dbát na optimální energetický příjem. Pokud netušíte, jaké množství energie z konkrétních potravin získáte, používejte tzv. kalorické tabulky. Než se do hubnutí pustíte, přijměte fakt, že alfou a omegou hubnutí je dostatek pohybu. Prosedíte-li celý den na židli v kanceláři, váš energetický výdej bude zanedbatelný. Naopak hrozí, že potravinami přijmete mnohem více energie a vaše váha poroste.

Online kalorické tabulky vám ušetří čas

Co se týče kalorických tabulek, obsahují přehled a členění běžných i méně obvyklých potravin, se kterými se můžete každodenně setkat. Zvyknete-li si na jejich online podobu, ušetříte čas strávený luštěním informací na obalech v obchodě. Potřebné údaje si vyhledáte předem v pohodlí domova a pro potraviny se vydáte s jasnou představou o nákupu.
Smyslem kalorických tabulek je získání přehledu ohledně energetického příjmu a obvykle nachází využití při redukci a udržení správné váhy. Chcete-li se dozvědět, jak jste na tom momentálně s váhou, použijte výpočet BMI.

Komu ještě se mohou kalorické tabulky hodit?

Kalorické tabulky navíc neobsahují pouze údaje o energetické hodnotě potravin, ale také o obsahu vitamínů, sacharidů, bílkovin a tuků. Proto přijdou vhod i lidem, kteří se sice nesnaží zhubnout, ale mají intoleranci vůči určité potravině, případně vegetariánům a veganům hlídajícím si příjem jednotlivých složek.

Jak kalorické tabulky správně používat?

Skvělým pomocníkem při hubnutí je tzv. kalorický deník. Vyplníte-li potřebné údaje, získáte přehled o aktuálním stavu a zda si můžete dopřát nějaké kalorie navíc. Některé deníky vyžadují vkládání všech zkonzumovaných potravin, jiné (např. na PestryJidelnicek.cz) vám rovnou zobrazí doporučený jídelníček na základě určitých kritérií (redukce váhy, udržení stávající hmotnosti...).

Publikováno: 10. 09. 2018

Kategorie: Strava

Autor: Adam

Tagy: jak používat kalorické tabulky | kalorické tabulky online | výpočet BMI