Co jste možná nevěděli o recyklaci kovů?

Co jste možná nevěděli o recyklaci kovů?

Pokud se potřebujete zbavit kovového odpadu, zpravidla máte na výběr mezi sběrným dvorem, sběrnou vykupující kovový odpad, případně speciálním kontejnerem, který je přistaven v místě vašeho bydliště. Recyklací kovů značně pomůžete uspořit náklady v průmyslové výrobě a zároveň přispějete k ochraně přírody.

Co je a není kov?

Ne vše, co vypadá kovově, je ale skutečně kov. Lidé si často pletou s kovem například obaly od másla, které jsou pouze pokovované. Stejně tak tomu bývá s víčky od jogurtů atd. Problém také bývá s alobalem, víčky od zavařenin atd.

Jaké kovy je možné recyklovat?

Sběrny zpravidla přijímají lehký a těžký šrot, ocelové a litinové třísky, kusový litinový odpad, lehký odpad nízké čistoty (pračky, boilery atd.) nebo elektroodpad.

Výkup kovů

Vzhledem k vysokému výskytu krádeže kovu a jeho následnému prodeji již od března roku 2015 platí vyhláška, která omezuje výkup kovu pouze na bezhotovostní platby. Lidem tedy většinou chodí peníze za kov na jejich účet a peníze tak nemají ihned k dispozici. Za porušení nařízení hrozí sběrnám pokuta až do výše 1 milionu Kč. Díky této změně sběrny zaznamenaly snížený zájem recyklace kovu touto cestou. Navíc sběrem kovu většinou lidé nezbohatnou. Přesto je stále sběr a výkup kovového odpadu velice záslužnou činností.

TSR Czech Republic, s. r. o.

Výkupem kovového šrotu a odpadu se zabývá například společnost TSR Czech Republic, s. r. o., která má pobočky po celé ČR. Firma působí na trhu již od roku 1993 a je jedničkou ve sběru, zpracování a obchodování se železnými i neželeznými kovy. Výkup kovového odpadu probíhá na provozovnách společnosti po celé ČR, kde také dochází k jeho zpracování na různých zařízeních. Zpracovaný materiál pak dále putuje do hutí a sléváren, kde jsou z něj vyrobeny další produkty.

Publikováno: 28. 04. 2017

Kategorie: Skvělé tipy