Co udělat jako první, když si pořídíte psa

Co udělat jako první, když si pořídíte psa

Přinesli jste si domů štěně a nejste si jisti, co vše musíte zařídit, abyste mu poskytli co nejlepší péči? Nevíte si rady, jaká jsou povinná očkování? Nebojte, není to nic těžkého. Stačí dodržet několik věcí, které souvisí jak se zdravím zvířete, tak s povinnostmi vůči úřadům. Abyste na nic nezapomněli a dokázali se v tom správně zorientovat, připravili jsme pro vás článek se základními informacemi.

Přihlášení zvířete k veterináři

První věc, kterou je třeba udělat, jakmile si pořídíte psa, je zjistit, jaká očkování zvíře již má za sebou a co je třeba doplnit. Pokud máte štěně z chovné stanice, měl by vám chovatel vše vysvětlit a dát informace o očkováních proběhlých i následujících. Jestliže máte štěně z útulku nebo od někoho známého, a nevíte, jaká očkování je ještě třeba provést a kdy, navštivte veterináře a zvíře u něj zaregistrujte. Nezapomeňte si sebou vzít očkovací průkaz, který byste měli dostat při koupi psa. Kvalitní veterinární péči poskytuje veterinární ordinace https://www.metropolevet.cz/. Pokud nemáte v plánu zakládat chovatelskou stanici, zvažte kastraci svého zvířecího kámoše. Po světě běhá plno opuštěných zvířat a útulky praskají ve švech právě kvůli nezodpovědnému množení domácích mazlíčků.

Povinné čipování a registr zvířat

Od ledna 2020 ukládá novela veterinárního zákona a nařízení EU o neobchodních přesunech zvířat v zájmovém chovu všem majitelům psů povinnost opatřit svého mazlíčka čipem. Pokud psa nenecháte očipovat, můžete být postiženi vysokou pokutou, a to až ve výši 20 tisíc Kč. Očipování psa vám zajistí Praha veterinární klinika včetně vystavení pasu, budete-li si přát s pejskem cestovat. Jakmile má pes aplikovaný mikročip, je ještě potřeba zaregistrovat jej v národním registru zvířat. Ze zákona povinné je také očkování proti vzteklině, které u štěňat probíhá kolem 12. týdne. Zda váš pes tento zákrok již podstoupil, zjistíte v jeho očkovacím průkaze. A na závěr nezapomeňte svého zvířecího parťáka přihlásit u příslušného úřadu a každoročně uhradit místní poplatek ze psů.

Publikováno: 19. 08. 2020

Kategorie: Zvířata

Autor: Adam