Dedikovaný server aneb když VPS nestačí

Nestačí vám omezený hosting a nespokojíte se ani s VPS, jehož výkon se dělí mezi několik uživatelů? Zároveň však nemáte čas ani chuť provozovat vlastní server? V tom případě byste měli začít uvažovat nad dedikovaným serverem. Jde o stále populárnější alternativu, která uspokojí i nejnáročnější uživatele. Prozkoumali jsme pro vás nabídku od společnosti Coolhousing.net, která disponuje vlastním datovým centrem s nepřetržitými dodávkami energie, optimálním chlazením, a skvělou konektivitou.

Proč zvolit dedikovaný server? Jaké jsou jeho největší výhody?

Již na začátku jsme zmínili, že u virtuálního serveru dochází ke sdílení mezi několika uživateli a tedy i rozdělení výkonu, které je v případě náročných projektů nežádoucí. Dedikovaný server je umístěn v datacentru a využívá jj pouze jediný zákazník. Samozřejmostí je nepřetržitá technická podpora (v případě problémů nemusíte nikam jezdit) a možnost monitoringu chodu serveru. Coolhousing navíc nabízí extra 100 GB prostoru na externím disku. Programové vybavení dedikovaných serverů je individuální a datové přenosy samozřejmě neomezené.

Dedikáče za hubičku?

A kolik taková legrace stojí? Výběr je poměrně pestrý a v případě dedikovaných serverů Hewlett Packard začínají ceny velmi nízko. Nejlevnější varianta v podobě serveru HP Compaq 4300 (procesor Intel Core i3-3220, 8 GB RAM, 500 GB SATA-6G) vás momentálně vyjde na pouhých 1 166 Kč měsíčně. A druhém konci stojí server HP Proliant dl360e Gen8 (procesor Intel Xeon E5-2407, 4 GB RAM, 1 TB SATA-6G od HP) s ne o moc větší cenovkou 2 503 Kč za měsíc. Ať už si však vyberete kterýkoliv model, vždy můžete počítat s maximální spolehlivostí a bezpečností. Neméně zajímavé jsou i SuperMicro servery, které jsou dokonce ještě levnější. I přes nízkou cenu však nabízí dostatek výkonu a jak je tomu u hardware od SuperMicro zvykem, takřka univerzální využití a snadný upgrade. Za Coolbarebone #1 (procesor Intel Atom D2700, 4 GB DDR3, pevný disk 500 GB SATA-3G) si Coolhousing účtuje 896 Kč a za nejvýkonnější SuperMicro E3-1270V2 (procesor Intel Xeon, 16 GB DDR3, 2 x 1 TB SATA-6G) pouze 2 083 Kč.

Operační systém a kontektivita

Dedikované servery jsou dodávány bez operačního systému a je volba je tedy na vás. Díky užitečnému KVM over IP však nebudete muset vážit cestu do datacentra a instalaci provedete i z druhého konce světa. Nemáte-li s instalací zkušenosti, můžete ji nechat na administrátorech. Dedikáče mají vlastní uplink do CISCO switchů v síti datacentra a kvůli maximální dostupnosti se konektivita dělí na transit a český NIX. Server tak disponuje až 1Gbps připojením do NIXu a 100 Mbps připojením přes transit. Další informace najdete přímo na webových stránkách coolhousing.net.