Proč je chytrý iPhone 14 Pro Max tak žádaný? Vyzkoušejte a pochopíte!

Tip na MEGAubytování

Portál Neutralne.cz se Vám vždy snaží doporučit vhodné tipy, které Vám usnadní Váš každodenní život. Proto Vám dáváme do pozornosti portál MegaUbytko.cz, na kterém naleznete více než 4900 ubytovacích zařízení v České republice a na Slovensku. Letní dovolenou si vyberete v rubrice ubytování Pálava, zatímco pobyt na Vaši dovolenou během zimních měsíců naleznete na ubytování Jeseníky. Dovolená v Česku je vždy dobrý nápad.

Technika

Dedikovaný server aneb když VPS nestačí

Nestačí vám omezený hosting a nespokojíte se ani s VPS, jehož výkon se dělí mezi několik uživatelů? Zároveň však nemáte čas ani chuť provozovat vlastní server? V tom případě byste měli začít uvažovat nad dedikovaným serverem. Jde o stále populárnější alternativu, která uspokojí i nejnáročnější uživatele. Prozkoumali jsme pro vás nabídku od společnosti Coolhousing.net, která disponuje vlastním datovým centrem s nepřetržitými dodávkami energie, optimálním chlazením, a skvělou konektivitou.

Proč zvolit dedikovaný server? Jaké jsou jeho největší výhody?

Již na začátku jsme zmínili, že u virtuálního serveru dochází ke sdílení mezi několika uživateli a tedy i rozdělení výkonu, které je v případě náročných projektů nežádoucí. Dedikovaný server je umístěn v datacentru a využívá jj pouze jediný zákazník. Samozřejmostí je nepřetržitá technická podpora (v případě problémů nemusíte nikam jezdit) a možnost monitoringu chodu serveru. Coolhousing navíc nabízí extra 100 GB prostoru na externím disku. Programové vybavení dedikovaných serverů je individuální a datové přenosy samozřejmě neomezené.

Dedikáče za hubičku?

A kolik taková legrace stojí? Výběr je poměrně pestrý a v případě dedikovaných serverů Hewlett Packard začínají ceny velmi nízko. Nejlevnější varianta v podobě serveru HP Compaq 4300 (procesor Intel Core i3-3220, 8 GB RAM, 500 GB SATA-6G) vás momentálně vyjde na pouhých 1 166 Kč měsíčně. A druhém konci stojí server HP Proliant dl360e Gen8 (procesor Intel Xeon E5-2407, 4 GB RAM, 1 TB SATA-6G od HP) s ne o moc větší cenovkou 2 503 Kč za měsíc. Ať už si však vyberete kterýkoliv model, vždy můžete počítat s maximální spolehlivostí a bezpečností.

Neméně zajímavé jsou i SuperMicro servery, které jsou dokonce ještě levnější. I přes nízkou cenu však nabízí dostatek výkonu a jak je tomu u hardware od SuperMicro zvykem, takřka univerzální využití a snadný upgrade. Za Coolbarebone #1 (procesor Intel Atom D2700, 4 GB DDR3, pevný disk 500 GB SATA-3G) si Coolhousing účtuje 896 Kč a za nejvýkonnější SuperMicro E3-1270V2 (procesor Intel Xeon, 16 GB DDR3, 2 x 1 TB SATA-6G) pouze 2 083 Kč.

Operační systém a kontektivita

Dedikované servery jsou dodávány bez operačního systému a je volba je tedy na vás. Díky užitečnému KVM over IP však nebudete muset vážit cestu do datacentra a instalaci provedete i z druhého konce světa. Nemáte-li s instalací zkušenosti, můžete ji nechat na administrátorech.

Dedikáče mají vlastní uplink do CISCO switchů v síti datacentra a kvůli maximální dostupnosti se konektivita dělí na transit a český NIX. Server tak disponuje až 1Gbps připojením do NIXu a 100 Mbps připojením přes transit. Další informace najdete přímo na webových stránkách coolhousing.net.