Rodinný rozpočet: Žádné nutné zlo, ale skvělý nástroj pro každého

Rodinný rozpočet: Žádné nutné zlo, ale skvělý nástroj pro každého

Opět a zase vám TO nevyšlo. Ačkoliv jste počítali s tím, že tento měsíc se do finančních problémů nedostanete, utratili jste více, než kolik činí váš příjem. Kde je chyba? Na výplatní pásce máte poměrně slušnou částku – že by se peníze někde potají ztrácely? Sepište si rodinný rozpočet a bude vám jasné, v čem to vězí. Ačkoli jste ho možná doposud brali jen jako pomůcku pro finančně negramotné, po přečtení tohoto článku změníte názor. Chcete-li zlepšit kvalitu svého života, máte možnost. Žít od výplaty k výplatě není zrovna příjemné. Je to bludný kruh, ze kterého se lze odpoutat jen velmi těžko. Ale kde skutečně vězí problém? Je chyba ve vás, nebo vám jen doposud nikdo neposkytl použitelné informace? Na internetu sice narazíte na spoustu praktických tipů, rad a doporučení, ovšem zdaleka ne všechny jsou aplikovatelné v praxi. Některé jsou příliš zmatené, jiné nekompletní... Přitom se stačí držet naprostých základů. V souvislosti s financemi jde především o to MÍT NAD NIMI PŘEHLED. Zní to až moc jednoduše? Jenomže právě v jednoduchosti tkví síla.

Na rozpočet nepohlížejte skrz prsty

Spousta lidí hledí na domácí rozpočet jako na něco hrozného. Ale ve skutečnosti jde o perfektního pomocníka, nikoliv o přísného poradce, který vás donutí seškrtat výdaje za všechno, z čeho máte radost. Jedná se o mnohem lepší řešení, než když budete volné finanční prostředky počítat jen v hlavě. To bohužel většinou není dost dobře možné – a nakonec se ve spleti příjmových a výdajových položek ztratíte. Pokuste se proto na tvorbu domácího rozpočtu pohlížet jinak. Mít ze sepsání domácího rozpočtu strach je s prominutím hloupé. Na druhou stranu se v některých případech není čemu divit. Jakmile se všechny údaje dostanou na papír, vyjdou najevo zajímavé skutečnosti. Ale skutečně je strach hlavním důvodem, kvůli kterému lidé odkládají realizaci tohoto prvního kroku k malé rodinné finanční revoluci? Když máte z něčeho obavy, je přece ve vašem vlastním zájmu, abyste měli o dané záležitosti přehled a mohli ji eliminovat. Strkání hlavy do písku je vskutku krátkozrakým řešením. Finanční rozpočet neslouží k tomu, aby lidem dirigoval život a zakazoval příjemné věci. Naopak je velmi efektivní pomůckou, díky které se lze pohnout z místa. V momentě, kdy zjistíte, za co naprosto zbytečně utrácíte, se vám výrazně uleví. Uvidíte to černé na bílém a pravděpodobně se vám ihned podaří snížit výdaje tak, abyste se již napříště do finančního skluzu nedostali.

Kde najdete návod, jak vytvořit rodinný rozpočet?

A teď to podstatné. Jak rodinný rozpočet sestavit? Co k tomu budete potřebovat? Všechny důležité informace a spoustu praktických tipů (které jsou použitelné v praxi!) najdete na portálu financer.com.

Publikováno: 15. 02. 2018

Kategorie: Finance

Autor: Adam

Tagy: jak na rodinný rozpočet | rodinný rozpočet