Dilema začínajícího zahrádkáře: Je lepší skleník, nebo fóliovník?

Dilema začínajícího zahrádkáře: Je lepší skleník, nebo fóliovník?

Pěstovat si vlastní zeleninu, ovoce a bylinky - to je nesplněný sen mnoha Čechů. Majitelé zahrad jsou oproti ostatním ve výhodě a naprostá většina z nich má před domem nebo vedle zahradní chatky alespoň menší záhon. Podle Českého zahrádkářského svazu je v posledních letech zvýšený zájem o půdu a každý volný kousek je téměř ihned pryč. Pokud již vlastní zahradu máte a rozhodli jste se, že ji začnete náležitě využívat, dostanete na výběr mezi klasickým skleníkem a fóliovníkem. Který typ konstrukce je výhodnější a zajistí vám větší úrodu?

Fóliovník především chrání

Oba typy staveb se mohou podobat tvarem, ale z hlediska využití jsou diametrálně odlišné. Největší a na první patrný rozdíl mezi skleníkem a fóliovníkem spočívá v odlišném materiálu pláště. V případě skleníku jde o skleněné tabule, konstrukci fóliovníku obaluje některý z různých druhů fólií. První foliovníky byly určeny zejména k ochraně plodin a až postupem času je zahrádkáři začali využívat jako cenově dostupnější alternativu ke konvenčním skleníkům. Fólie se správnými vlastnostmi zadržuje teplo i vlhkost, čímž podporuje růst rostlin.

Kdy je lepší volbou skleník?

Pokud je vaší prioritou ideální prostředí pro pěstování rostlin a současně příliš neřešíte, že vás skleník vyjde citelně dráž, pak se pravděpodobně nakonec přikloníte právě k němu. Skleněné tabule udržují mikroklima efektivněji než fólie (ve větších fóliovnících se však využívají teplovzdušné kotle).

V čem exceluje fóliovník?

Preferujete nižší cenu a rychlou montáž? V tom případě vám bude fóliovník plně vyhovovat. Ostatní vlastnosti jdou ruku v ruce s typem fólie. Z hlediska údržby jsou na tom skleník a fóliovník prakticky stejně. Žádný za materiálů nevyžaduje speciální přístup.

Kde seženete fóliovník v odpovídající kvalitě?

Kvalitní a přitom levné fóliovníky vyrábí například česká firma Konstrukce Schwarz s.r.o. V nabídce najdete konstrukce s oblými a rovnými boky, jakožto i víceloďové varianty. Zda zvolíte levnější jednoduchou, nebo úspornější (o cca 50 %) dvojitou dofukovanou fólii, je na vašem uvážení. Výrobce garantuje životnost fóliovníků na 4-5 let, v praxi můžete počítat se zhruba dvojnásobkem. Více se dozvíte na konstrukceschwarz.cz.

Publikováno: 10. 09. 2020

Kategorie: Bydlení

Autor: Adam