Do zahraničí jedině s cestovním pojištěním. Co byste o něm měli vědět?

Do zahraničí jedině s cestovním pojištěním. Co byste o něm měli vědět?

Považujete sjednání cestovního pojištění za zbytečné? Pokud jste doposud jezdili do zahraničí a nic se vám nepřihodilo, buďte rádi. Měli jste štěstí, ale to nemusíte mít věčně. Případné zdravotnické úkony v západních zemích vás mohou vyjít hodně draho. Navíc se vám může přihodit cokoliv – kromě úrazu také náhlé zdravotní komplikace, jako jsou mozková příhoda, infarkt nebo slepé střevo. Máte-li „bokem“ desetitisíce eur, buďte v klidu. V opačném případě nad cestovním pojištěním ani nepřemýšlejte a rovnou si ho sjednejte. A ještě předtím si přečtěte několik užitečných tipů, rad a doporučení.

Není nad "plnohodnotné" pojištění

Spousta lidí s uzavřením pojištění do zahraničí váhá z důvodu nepřehledné nabídky. V podstatě u každé pojišťovny narazíte na několik různých balíčků, které kromě standardního pojištění zahrnují také krytí odpovědnosti za škodu, pojištění zavazadel a další doplňky. Ale právě tyto balíčky obvykle vychází levněji, než kdyby byly služby přiobjednány samostatně. Vyplatí se však sledovat limity – měly by být dostatečně vysoké. Dalším důvodem pro odmítnutí zdravotního pojištění bývá to, že dotyčný již „nějakou“ pojistku má. Například ke kreditní kartě nebo jinému pojištění, které bylo uzavřeno v minulosti. Je-li to i váš případ, opět se zaměřte na limity a pečlivě si přečtěte smluvní podmínky. Může se stát, že pojištění kryje léčebné výlohy do výše několika desítek tisíc korun, což je v praxi absolutně nedostačující. Ve smluvních podmínkách zbystřete u pasáží, kde se řeší okolnosti, za jakých můžete pojištění uplatnit. Jen pro představu – v případě cestovního pojištění, které bylo sjednáno k havarijnímu pojištění, může být krytí uplatněno jen na konkrétní automobil. Dojde-li k nehodě jinde (byť pár desítek metrů od vozu), lékařskou péči si uhradíte sami. Záludné bývají také smluvní podmínky pro cestovní pojištění ke kreditním kartám. Obvykle platí pouze tehdy, když byl kartou hrazen i pobyt.

Pojištění do zahraničí musí sedět jako hrnec na...

Pokud si s výběrem pojištění do zahraničí nevíte rady, nechte si poradit. Prakticky všechny pojišťovny nabízí asistenci při výběru produktu, a to jak formou e-mailu, tak telefonické linky nebo online chatu. Podstatné je, aby pojištění odpovídalo vašim potřebám a nebylo v něm vynecháno žádné důležité krytí. Pro představu: budete-li chtít lyžovat na vyznačených trasách nebo se povalovat na pláži, pravděpodobně žádné příplatkové krytí nepotřebujete. Ale v případě freeridu nebo jiné méně obvyklé rizikové aktivity musíte pojišťovnu informovat. Ta vám buďto nabídne lepší krytí, nebo vám oznámí, že tyto sporty můžete provozovat pouze na vlastní riziko. Problémy s krytím mohou nastat také v případě provozování aktivit, které se na první pohled jeví jako běžné. Konkrétně jde o organizované sportovní aktivity, jako je například účast na přespolním běhu. Chystáte-li se nějaké organizované akce zúčastnit, raději se zeptejte, zda se nemusíte připojistit.

Pojištění do zahraničí se vyplatí mít i v EU

Spoléháte-li se na tzv. modrou kartičku pojišťovny, měli byste vědět, že ani ta vás nemusí ochránit před vysokými výdaji. Máte díky ní nárok na lékařkou péči za podmínek platných pro občany dané země, a to pouze ve státních zdravotnických zařízeních. Za lékařské ošetření na soukromé klinice zaplatíte ze své kapsy, což platí také o případném zásahu horské služby, repatriaci zpět do České republiky a dalších záležitostech.

Stojí pár korun a můžete si ho sjednat z pohodlí domova

Vzhledem k nízké ceně pojistného byste nad uzavřením pojištění do zahraničí neměli váhat. Navíc nemusíte nikam chodit, protože pojišťovny umožňují uzavření smlouvy online. A to dokonce na poslední chvíli, byť jen několik hodin před cestou na dovolenou.

Publikováno: 10. 08. 2017

Kategorie: Finance | Dovolená a cestování

Autor: Adam

Tagy: cestovní pojištění | pojištění do zahraničí