Dohoda o provedení práce 2018

Dohoda o provedení práce 2018

Chystáte se v roce 2018 uzavřít dohodu o provedení práce? Pak byste se měli seznámit s aktuálními informacemi a pravidly.

Kdo může dohodu o provedení práce uzavřít?

Dohoda o provedení práce je jednou ze základních pracovně-právních smluv. Maximální rozsah vykonané práce je 300 hodin za rok. V roce 2018 je tomu nejinak. DPP je ideálním řešením pro někoho, kdo pracuje formou brigády a práci považuje spíše za přivýdělek. Hranice minimální mzdy je aktuálně 12 200 Kč. Dohoda o provedení práce 2018 musí mít písemnou formu. Jednotlivec může uzavřít DPP s libovolným počtem zaměstnavatelů. Ti mohou pracovníkům nabízet i benefity v podobě diet či cestovních náhrad. Oproti standardnímu pracovnímu úvazku má DPP výhodu v tom, že ji obě strany mohou bez udání důvodů zrušit.

Jak je to se sociálním a zdravotním pojištěním?

V případě, že si u jednoho zaměstnavatele nepřijdete na částku vyšší než 10 000 Kč za měsíc, nemusíte minimální zdravotní pojištění ani sociální pojištění řešit. To samé platí i v situaci, kdy součty všech příjmu u více zaměstnavatelů nepřesáhnout 10 000 Kč. Sociální a zdravotní pojištění se odvádí až po překonání této hranice.

DPP 2018 a daně

Jestliže výdělky u jednoho zaměstnavatele nejsou vyšší než 10 000 Kč za měsíc, dostanete na výběr z následujících možností zdanění – podepíšete prohlášení o dani a zaměstnavatel vám odečte nárokovatelné slevy, případně vám strhne pouze 15% daň. Výše slevy na poplatníka pro rok 2018 se nemění a stejně jako v roce 2017 zůstává na částce 24 840 Kč (tzn. 2 070 Kč / měsíc).

DPP u více zaměstnavatelů

Práce na DPP u několika zaměstnavatelů je samozřejmě možná, ovšem podepisuje se vždy pouze jedno prohlášení o dani. A nezapomeňte se seznámit s možnostmi slev – pro studenty, na vyživované dítě, pro manželku/manžela, pro zdravotně postižené osoby či za umístění dítěte do předškolního zařízení.

Publikováno: 12. 03. 2018

Kategorie: Práce

Autor: Adam

Tagy: dohoda o provedení práce 2018 | dohoda o provedení práce vzor | dpp 2018