Proč je chytrý iPhone 14 Pro Max tak žádaný? Vyzkoušejte a pochopíte!

Tip na MEGAubytování

Portál Neutralne.cz se Vám vždy snaží doporučit vhodné tipy, které Vám usnadní Váš každodenní život. Proto Vám dáváme do pozornosti portál MegaUbytko.cz, na kterém naleznete více než 4900 ubytovacích zařízení v České republice a na Slovensku. Letní dovolenou si vyberete v rubrice ubytování Pálava, zatímco pobyt na Vaši dovolenou během zimních měsíců naleznete na ubytování Jeseníky. Dovolená v Česku je vždy dobrý nápad.

Práce

Dohoda o provedení práce 2018

Chystáte se v roce 2018 uzavřít dohodu o provedení práce? Pak byste se měli seznámit s aktuálními informacemi a pravidly.

Kdo může dohodu o provedení práce uzavřít?

Dohoda o provedení práce je jednou ze základních pracovně-právních smluv. Maximální rozsah vykonané práce je 300 hodin za rok. V roce 2018 je tomu nejinak. DPP je ideálním řešením pro někoho, kdo pracuje formou brigády a práci považuje spíše za přivýdělek. Hranice minimální mzdy je aktuálně 12 200 Kč.

Dohoda o provedení práce 2018 musí mít písemnou formu. Jednotlivec může uzavřít DPP s libovolným počtem zaměstnavatelů. Ti mohou pracovníkům nabízet i benefity v podobě diet či cestovních náhrad.

Oproti standardnímu pracovnímu úvazku má DPP výhodu v tom, že ji obě strany mohou bez udání důvodů zrušit.

Jak je to se sociálním a zdravotním pojištěním?

V případě, že si u jednoho zaměstnavatele nepřijdete na částku vyšší než 10 000 Kč za měsíc, nemusíte minimální zdravotní pojištění ani sociální pojištění řešit. To samé platí i v situaci, kdy součty všech příjmu u více zaměstnavatelů nepřesáhnout 10 000 Kč. Sociální a zdravotní pojištění se odvádí až po překonání této hranice.

DPP 2018 a daně

Jestliže výdělky u jednoho zaměstnavatele nejsou vyšší než 10 000 Kč za měsíc, dostanete na výběr z následujících možností zdanění – podepíšete prohlášení o dani a zaměstnavatel vám odečte nárokovatelné slevy, případně vám strhne pouze 15% daň. Výše slevy na poplatníka pro rok 2018 se nemění a stejně jako v roce 2017 zůstává na částce 24 840 Kč (tzn. 2 070 Kč / měsíc).

DPP u více zaměstnavatelů

Práce na DPP u několika zaměstnavatelů je samozřejmě možná, ovšem podepisuje se vždy pouze jedno prohlášení o dani. A nezapomeňte se seznámit s možnostmi slev – pro studenty, na vyživované dítě, pro manželku/manžela, pro zdravotně postižené osoby či za umístění dítěte do předškolního zařízení.

Přidat komentář

Klikněte pro přidání komentáře

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *