Drátový rozhlas pro města a obce má svůj význam i v 21. století

Drátový rozhlas pro města a obce má svůj význam i v 21. století

Dříve byl obecní rozhlas prakticky jediným způsobem, jak dát narychlo vědět nějakou novinku či informaci. Typicky se jím šířily informace o tom, že přijede prodejna slepic, na ulici té a té nebude v ten den fungovat elektřina, chystá se maškarní bál apod. A přesně takové informace zní z rozhlasů na vesnicích a v menších obcích ještě dnes. Drátový rozhlas pro města a obce není žádným přežitkem. Pochopitelně ve velkých městech nemá takový význam, i když i tak je možné zařídit rozhlas například pro jednotlivé části. Ve městech menší rozlohy se ovšem používá běžně.

Proč má obecní rozhlas stále svůj význam?

Můžete namítnout, že dnes by přece stačilo napsat novinku na web či na Facebook. Jenže ne všichni obyvatelé jsou na sociálních sítích a kolik lidí asi tak pravidelně sleduje městské webové stránky? Pokud si obec vydává vlastní noviny, vycházejí zpravidla jednou za měsíc, ale i méně často. Naproti tomu rozhlas je rychlý, slyší ho všichni, i ti, co třeba vůbec nemají internet.

Někdy bývá dokonce ještě drátový

Žijeme v bezdrátovém světě. Bez drátů nám chodí internet, nepotřebujeme je ke sluchátkům ani k nabíjení telefonu. Jsou ovšem případy, kdy bezdrátový rozhlas instalovat nelze. Pak se využívá standardní drátové řešení. Někdy je zase třeba rozšířit starší drátovou instalaci, případně lépe rozmístit reproduktory, aby se pokrylo co nejširší území a zvuk byl kvalitně slyšet. Na rozhlasech se prostě stále pracuje, a to ve městech, ale i školách, nemocnicích, výrobních halách a na dalších místech. Jednou z českých firem, které se rozhlasy zabývají, je EL-MIK. Byla založena v roce 1994 a od té doby se s velkým zaujetím věnuje rozhlasové i ozvučovací technice. Hlavní činností je právě dodávka a montáž rozhlasů pro města či obce, což je další důkaz, že rozhlasy rozhodně nevyšly z módy. Více informací najdete přímo na webu https://www.elmik.cz/.

Publikováno: 26. 11. 2019

Kategorie: Technika

Autor: Adam