Ekologický přístup – jak ho uplatnit v módě?

Ekologický přístup – jak ho uplatnit v módě?

Ekologie je téma, které dlouhodobě rezonuje celou společností. Životní prostředí totiž máme jenom jedno a začínáme si to uvědomovat čím dál intenzivněji. Ulevit naší čím dál více opotřebované planetě můžeme různými způsoby, někdy stačí úplné maličkosti. Ohleduplnost a respekt vůči ní můžeme projevit třeba i při nákupu oblečení. Právě módní průmysl totiž patří k těm nejvíce znečišťujícím na světě. Jak se tedy můžeme chovat my, jako spotřebitelé, ekologicky a šetrně?

Podporujte místní

Ať už sháníte ponožky nebo kabát, vydejte se nakupovat k místním výrobcům. Nejen, že tak podpoříte lokální ekonomiku, ale zároveň i ušetříte životní prostředí. Nebude totiž třeba vynaložit takové náklady na dopravu, a to se projeví na ovzduší, vodě, pohonných hmotách a v konečném důsledku i na našem zdraví.

Všímejte si

Velké množství oblečení se vyrábí v asijských továrnách, kde panují mnohdy nelidské podmínky, v nichž musí dělníci pracovat. Jsou zde porušována základní lidská práva, zaměstnanci dostávají extrémně nízkou mzdu, často pracují i třináct hodin denně, sedm dní v týdnu. Nemluvě o tom, že dílny často nedisponují vlastními čističkami odpadních vod, a tak všechny chemikálie putují přímo do vody. Rozvojové země totiž na ochranu životního prostředí při výrobě příliš nedbají.

Naučte se vybírat

Nenechte se zlákat marketingovými triky šikovných obchodníků, kteří se vám snaží prodat všechno možné. Nakupujte jen to, co skutečně potřebujete a unosíte. Proč kupovat další dámská trička, když se vám ta stávající sotva vlezou do skříně? Zůstaňte imunní vůči všem slevám a výprodejům, pořizujte si méně věcí, které budou opravdu kvalitní – i když možná trochu dražší - a vydrží vám delší dobu. Namísto momentálního módního výstřelku investujte do nadčasového trika s dlouhým rukávem, které unosíte déle než jednu sezonu a které se bude dobře kombinovat s ostatními kousky. Uvidíte, že vám udělá mnohem větší radost!

Publikováno: 31. 07. 2018

Kategorie: Móda

Autor: Adam