Historie vína: Oblíbenému alkoholickému nápoji holdovali naši předkové již před mnoha tisíci lety
Vínu holdovali Egypťané, Řekové i Římané
Ať už je to jakkoliv, réva se významně rozšířila ve starověkém Egyptě a Orientu. Na víno nedali dopustit ani starověcí Řekové, o čemž svědčí dobové zápisy. Alkoholický nápoj byl nedílnou součástí krétské a mykénské kultury. A co se týče Řeků, ti víno pokládali za dar boha Dionýsa. Podobně na tom byli i staří Římané, kteří však víno přiřkli bohu Liberovi (ztotožnění Dionýsa). A vznikl také kult boha Bakcha, opět ztotožněném s Dionýsem. Ženy uctívající kult Bakcha nesly během slavností gigantický falus v koši zakrytém plody vína – obojí symbolizovalo plodnost. Navečer se vždy průběh oslavy transformoval na mystérium sexuální nevázanosti. Pilo se víno a provozovaly se nespoutané orgie.Jak to bylo s pěstováním révy u nás?
Co se týče Čech a Moravy, zde pěstovali vinnou révu Keltové. Nové odrůdy k nám přinesli v průběhu 2. a 3. stoleté římské legie. Zajímavé je, že se hranice někdejších území téměř shodovaly s s hranicí pěstování vinné révy – všude tam, kde vstoupili římští legionáři, se začalo pěstovat.
Pozadu však nebyli ani staří Slované. Ti pěstovali vinnou révu v Mikulčicích, Velehradě a Pohansku. K masivního rozšíření napomohli mniši z cisterciáckého řádu a ve 14. století Karel IV., který do Čech přivezl několik nových odrůd.
No a v době před třicetiletou válkou bylo v Čechách a na Moravě cca. 40. tisíc hektarů révy, což je zhruba dvojnásobek oproti současnému stavu.
Tip na závěr: Dostali jste po přečtení chuť na kvalitní víno? Co třeba oblíbená Medvědí krev – známkové červené víno z odrůd Merlot a Cabernet Sauvignon pěstovaných v Bulharsku? Objednat si ho můžete i online, v e-shopu českého dodavatele PeMaP!
Publikováno: 12. 07. 2015
Kategorie: Strava