Izolace proti radonu: Kdy je nezbytná?

Izolace proti radonu: Kdy je nezbytná?

Radioaktivita je všude kolem nás. Ve vzduchu, vodě i půdě a náš organismus neustále vstřebává radioaktivní prvky... Taková je realita a nikoliv výjev z postapokalyptického filmu, ve kterém došlo ke světové nukleární válce. Přesto se nemusíte bát, protože lidské tělo je na všudypřítomné radioaktivní prvky zvyklé. Co nám však může uškodit, je vyšší koncentrace radioaktivního plynu radonu, který se nachází ve všech materiálech v zemské kůře. Vzniká přeměnou uranu a poté se samovolně přeměňuje na jiné radioaktivní prvky, které se mohou zachytit v dýchacích cestách a ušetřit nám nebezpečnou dávku radiace. Právě proto musí obydlí odpovídat stanoveným normám.

Co způsobuje radon a jak se dostane do domu?

Radon je pomalý zabiják. Jeho nadměrná koncentrace může způsobit vznik rakoviny, byť v horizontu deseti, dvaceti i více let. V každém případě je nezbytné provést taková opatření, která povedou ke snížení hodnot. Radon se může do domu dostat přes vodu i stavební materiály, nejčastěji však z podloží. Jakmile se v základech vytvoří praskliny a netěsnosti, radioaktivní plyn má volný průchod. Do domu se dostane společně s půdním vzduchem, nejvíce během topného období. Buďme však trochu konkrétnější. Jaké hodnoty jsou ještě v pořádku a kdy je nezbytná protiradonová izolace? V České republice je vůbec nejvyšší koncentrace radonu a na základě vyhlášky Státního úřadu pro jadernou bezpečnost nesmí hodnota objemové aktivity radonu překročit:
  • 200 Bq/m3 u novostaveb
  • 400 Bq/m3 u stávajících staveb
V případě naměření vyšších hodnot musí majitel provést patřičná opatření. Překročí-li hodnota naměřeného radonu 4000 Bq/m3, jsou dané prostory neobyvatelné. Chystáte-li se stavět, pak se měření nevyhnete (musí být součástí dokumentace). Vyplatí se však zvážit také měření u starší stavby. Co se týče konkrétních opatření, od 400 do 700 Bq/m3 jde o větrání a nucenou ventilaci. Od 700 do 4000 Bq/m3 pak střední až složitější stavební úpravy (nucená ventilace a izolace proti radonu).

Publikováno: 20. 05. 2015

Kategorie: Bydlení

Autor: Adam

Tagy: izolace proti radonu | protiradonová izolace