Jak jezdit v zimě bezpečněji

Jak jezdit v zimě bezpečněji

Zima je pro někoho obdobím, kdy zaparkuje auto do garáže a vyjede z ní až na jaře. Patříte mezi ty, kteří mají ze zimního cestování autem strach? Nechte si poradit, jak přizpůsobit jízdu mrazivému počasí a nebojte se vyjet, i když není zrovna nejlepší počasí.

Fungování auta v zimě

Aby bylo vaše auto připraveno na zimní počasí, rozhodně by mělo mít zimní pneumatiky. Ty jsou důležité pro lepší přilnavost kol k silnici. Tím si zaručíte lepší kontrolu nad vozidlem. V zimě se vám také může stát, že nenastartujete, protože chladné počasí vybíjí baterku. Je dobré tedy auto jednou za čas nastartovat, a to i když zrovna nikam nejedete.

Přizpůsobení jízdy

Je na místě přizpůsobit jízdu aktuálnímu počasí. Pokud je venku mokro nemusíte mít strach, že by byla jízda tak nebezpečná, jako když je náledí. Na ledu se často stává auto neovladatelné. Je dobré, když si vyberete cestu místy, která jsou ošetřena a vyhnete se tak přímé jízdě na náledí. Pokud však musíte jet například do hor, oceníte i sněhové řetězy.

Technický stav vozu

Udržujte dobrý technický stav vozu, abyste se mohli spolehnout na funkční brzdy. Nechte si správně nastavit tachometr, věnujte čas opravě řídící jednotky a nezapomínejte na pravidelné servisní kontroly. Počítejte také s tím, že v zimě je brzdná dráha delší, dodržujte tedy ještě o něco větší odstup od ostatních aut. Dejte si pozor na zamrznutí zámků a využijte odemykání na dálkové ovládání, pomocí autoklíče s imobilizérem. Používejte v zimě také speciální auto kosmetiku, která prodlouží životnost vozu, a vyhnete se také korozi.

Na co si dát pozor

V zimě si dejte pozor hlavně na zasněžená místa, kdy téměř nevidíte vozovku. Náročné pro vás může být také vyjíždění kopce, které by hlavně v zimě mělo být pomalé a plynulé. Jakmile se v kopci na sněhu zastavíte, počítejte s tím, že se auto může stát velmi rychle neovladatelným. Je dobré mít vyřešenou také otázku náhradního autoklíče, případně odblokování kódu, když klíč ztratíte. Není moc horších věcí na zimním cestování než si v zimě a v mrazu zabouchnout klíče v autě.

Publikováno: 12. 01. 2022

Kategorie: Auto-moto

Autor: Adam