Jak připravit auto na léto

Jak připravit auto na léto

Auto, které vám umožňuje denně dopravu do práce a z práce, vozí vás na výlety a zaručuje vám pohodlí a komfort, si zaslouží pravidelnou péči. I když se říká, že do servisu na pravidelnou prohlídku byste měli alespoň jednou ročně, naučte se kontrolovat technický stav vašeho vozu častěji. Stejně jako na zimu, měli byste vždy připravit své auto i na léto.

Zkontrolujte olej a další kapaliny

Hlavní kapalinou v autě, kromě kvalitního paliva, je olej. Kontrolujte a doplňujte jej pravidelně. Podívejte se i na filtr, zda nepotřebuje vyměnit. Kromě oleje doplňte také tekutinu posilovače řízení, chladící kapalinu a nezapomeňte ani na vodu do ostřikovačů. Na cestách se vám bude tato péče o auto hodit.

Brzdy, tlumiče i podvozek

Po zimě je dobré zkontrolovat také stav brzdových kotoučů a brzdového obložení. Auto si můžete nechat zkontrolovat v servisu a zároveň požádat o symetrii brzd. Brzdy by měly být vždy v pořádku, a pokud nejsou, tak byste neměli autem na silnici ani vyjíždět. Pozornost věnujte také výfuku, který v zimě docela trpí nečistotami ze silnice a solí z posypů. Určitě autu dopřejte péči v myčce, zkontrolujte také podvozek a karoserii auta nechte ideálně navoskovat.

Kontrola stěračů

Mnohdy se může stát, že po zimě musíte vyměnit i stěrače. Hlavně ty staré a opotřebené už nestírají vodu, ale spíš ji jen roztírají na skle. Zkontrolujte také gumičky, které mohou být zteřelé a potrhané. Kupte si nové a kvalitní stěrače, které vám vydrží déle, a kromě předních stěračů nezapomeňte i na zadní stěrač.

Kvalitní pneumatiky

Jednou z nejdůležitějších částí vašeho auta jsou pneumatiky. Nejenže musíte po zimě vyměnit zimní za letní pneumatiky, ale také zkontrolujte dezén. Pokud jsou pneumatiky moc ojeté a dezén neodpovídá předepsanému minimu, tak si pořiďte nové pneumatiky, které vám zaručí plynulou a bezpečnou jízdu. Nezapomeňte také ne geometrii kol, která vám zaručí, že nebudete pneumatiky nepříjemně opotřebovávat, udrží vaše auto na silnici a nebudete mít pocit, že volant strhává na jednu nebo druhou stranu. Geometrie kol by tak měla být vždy součástí pravidelných kontrol a pravidelné péče o vaše vozidlo.

Kontrola klimatizace

Zkontrolujte také klimatizaci, kterou v létě opravdu oceníte. Ideální je kontrola v servisu, kde vám zkontrolují funkčnost klimatizace, doplní chladící médium a popřípadě vymění filtr. Možnost ochlazení v často velmi vyhřátém autě je k nezaplacení.

Publikováno: 13. 06. 2018

Kategorie: Auto-moto

Autor: Adam

Tagy: příprava auta na léto | údržba auta na léto