Jak připravit auto na zimu?

Jak připravit auto na zimu?

Je to tady. Prosluněné měsíce jsou za námi a nezbývá, než se připravit na krutou zimu. Dle meteorologů by měla být mnohem tužší než ta minulá, což je dobrá zpráva pro milovníky zimních sportů a špatná zpráva pro motoristy. A protože se blíží 1. listopadu, čeká nás povinné přezutí letního obutí za zimní. Kromě toho byste měli provést celkovou kontrolu auta a připravit ho na zimu. Ne nadarmo se říká, že kdo je připraven, není překvapen. A že vás může překvapit i velmi mírná zima.

Kvalitní pneu jsou základ

Výběr zimních pneumatik rozhodně nepodceňujte. Je jasné, že hlavní roli často hraje omezený rozpočet, ale je třeba si uvědomit, že investujete do svého bezpečí. Kromě toho - „nejlevnější“ pneumatiky se ve finále mohou výrazně prodražit, protože nevydrží více než jednu nebo dvě sezóny. Mnohem lepší gumy vás budou stát třeba jen o pár set korun méně a budete na nich jezdit mnohem déle. Orientovat se můžete dle nezávislých testů společnosti ADAC. Dobře hodnocené pneumatiky jsou skutečně kvalitní a můžete se na ně spolehnout.

Co by nemělo chybět ve vaší zimní výbavě?

Kvalitním obutím to teprve začíná. Ve vašem kufru by neměla chybět lopata a pytlík s pískem, řetězy a pokud možno, tak ani teplá deka. Nikdy nevíte, zda vám auto nevypoví službu v tu nejnevhodnější dobu (třeba při cestě na hory). Nepostradatelným pomocníkem je i sprej na zamrzlá okna a zámek (ten mějte při sobě, v autě vám nebude nic platný).

Před zimou navštivte servis

V úvodu jsme doporučili, abyste provedli zimní údržbu. Zkontrolujte baterku, dolijte nemrznoucí směs a nechte si v servisu (nezvládnete-li to sami) zkontrolovat brzdy a celkovou preventivní prohlídku. Vaší pozornosti by neměly uniknout ani žhavící svíčky. Se špatnými svíčkami při teplotě kolem -10°C nenastartujete. Pokud automechanik najde závady, které je nezbytné před zimou odstranit, poohlédněte se po levných autodílech na internetu. Ať už jde o ložiska, spojkovou sadu nebo jiné součástky, výrazně ušetříte.

Publikováno: 22. 10. 2014

Kategorie: Auto-moto

Autor: Adam

Tagy: jak připravit auto na zimu | údržba vozidla na zimu