Jak rychle surfujete? Přečtěte si, jak správně provést měření rychlosti internetu

Jak rychle surfujete? Přečtěte si, jak správně provést měření rychlosti internetu

Jak zjistit rychlost internetu? Pokud se vám zdá, že se stránky načítají pomaleji pomalejší než běžně, máte možnost si ho otestovat. Přesný postup pro ověření rychlosti připojení najdete v tomto článku. Chcete-li aby bylo měření rychlosti internetu přesné, a tedy skutečně vypovídající – nikoliv jen orientační, zajistěte, aby byly splněny následující podmínky:
  • rychlost ověřte na počítači s moderním a správně nastaveným OS,
  • zařízení k modemu připojte ethernetovým kabelem, ne přes Wi-Fi (bezdrátově),
  • ukončete veškeré procesy, které by mohly výsledek testu ovlivnit (prohlížení YouTube, stahování souborů atd.),
  • k modemu musí být připojeno pouze jedno (testovací) zařízení, ostatní (např. televizi, telefony apod.) vypojte.
  • Kde si můžete rychlost internetového připojení ověřit?
Pro ověření rychlosti internetového připojení můžete využít např. službu, kterou provozuje jeden z oblíbených poskytovatelů Nej.cz. Najdete ji na adrese mereni.nej.cz, případně na rychlost.nej.cz. Testování lze provést také na veřejných serverech jako speedtest.net či netmetr.cz.

Jak měření rychlosti internetu probíhá?

Co se skutečně měří, není rychlost internetu, ale rychlost dat, která se přenáší z jednoho bodu do druhého. Prvním bodem je zařízení z něhož ověřování probíhá, druhým bodem pak server měření. V praxi o rychlosti nerozhoduje pouze vytížení serveru, ale také všech částí trasy mezi zařízením a serverem. Zároveň se do ní promítá vytížení domácího routeru. Výsledkem měření jsou hodnoty z nejpomalejší částí trasy mezi dvěma body. Obvykle je nejslabším článkem bezdrátové připojení. Poměrně často však rychlost internetu negativně ovlivňuje špatně nakonfigurovaný operační systém (mj. I více souběžně spuštěných anti-virových programů). Proto je důležité provádět test až po splnění výše uvedených podmínek.

A co když je váš internet opravdu pomalý?

Došli jste k závěru, že příčinou pomalého připojení není vaše zařízení, ale služba, kterou využíváte? Pak vám nezbude než se poohlédnout po jiném poskytovateli. Například zmíněný Nej.cz nabízí DSL rychlost až 100 Mb/s, což je ideální pro každého, kdo vyžaduje vysokou rychlost připojení pro bezproblémové hraní her, sledování filmů a další aktivity vyžadující lepší parametry než běžné používání.

Publikováno: 18. 04. 2021

Kategorie: Technika

Autor: Adam