Jak správně pečovat o spodní prádlo

Jak správně pečovat o spodní prádlo

Spodní prádlo je jednou z nejdůležitějších součástí šatníku. Nosíme ho každý den, mělo by být pohodlné, příjemné na nošení a také pružné a elastické, aby se nám v něm dobře pohybovalo. Vybírejte si padnoucí prádlo z kvalitních materiálů a starejte se o něj tak, aby vám vydrželo co nejdéle. Inspirujte se dalšími tipy, jak o prádlo pečovat.

Jak prát

Praní v pračce je v moderní době nejjednodušším způsobem, jak vyprat spodní prádlo. Přesto má i praní v pračce svá specifika. Podívejte se, jestli má vaše pračka program na praní jemného prádla, mnohdy označen jako Ruční praní. Pokud tento program vaše pračka nemá, tak prádlo vždy rozdělte podle barev, podprsenky dejte do ochranných košíků a perte při teplotě vody kolem 30° C. Vhodné je použít také tekutý prací prostředek pro jemné a spodní prádlo.

Vede ruční praní

Ideálním způsobem jak se o spodní prádlo starat je však ruční praní. Spodní prádlo by mělo zůstat dlouho příjemné, pružné a elastické. Vyrábí se z jemných materiálů a slouží nám každodenně. Je důležité prát jej šetrně, použít prací prostředky, které jsou určené právě k péči o spodní prádlo a dbát také na teplotu vody. Praním dámského spodního prádla v pračce se může prádlo pomačkat a ztratit svůj tvar. Při praní pánského spodního prádla dbejte na stejná pravidla a používejte prací prostředky na jemné prádlo. I pánské trenýrky, boxerky anebo slipy by si měly zachovat svou pružnost a elasticitu. Není nic horšího než nevzhledné a vytahané spodní prádlo.

Pravidla správného sušení

Součástí správné péče o spodní prádlo je také chytré sušení. Zapomeňte na sušičku, která sice může mít i šetrné programy, ale foukané teplo má nepříjemný vliv na elasticitu materiálu. Vysoké teploty v sušičce nejsou vhodné ani pro gumičky a pérovací lemy. Neničte tak zbytečně dobře padnoucí trenýrky. Prádlo sušte na šňůře v prádelně nebo na sušícím stojanu, popřípadě na radiátoru. Nenechte prádlo přeschnout a hned po sesbírání ze šňůry jej složte a uložte do prádelníku.

Skladování spodního prádla

Skladujte spodní prádlo na suchém a čistém místě. Ideální je prádelník, popřípadě šuplík nebo úložný box, který umístíte do skříně nebo do šatny. Je na vás, zda své spodní prádlo roztřídíte podle barev, podle stylu nebo podle toho, kam daný kousek nosíte. Nezapomínejte, že pohodlí pánských trenýrek muže svádí k tomu, aby tento kousek spodního prádla nosili také jako pyžamo, rozdělte tedy spodní prádlo na nošení a na spaní.

Další tipy a rady

  • Spodní prádlo můžete prát také ve speciálním pytlíku, stejně jako dámské podprsenky.
  • Před pověšením na šňůru prádlo protřepejte a snažte se pověsit tak, aby na prádle nebyly zbytečné přehyby a otlačení od kolíků.
  • Barevné prádlo nesušte na přímém slunci, aby vám sytá barva prádla dlouho vydržela.
  • Prádlo nemusíte žehlit, a to ani dámské kalhotky ani pánské trenýrky. Vysoké teploty nedělají spodnímu prádlu dobře a ztrácí pak na elasticitě.

Publikováno: 18. 01. 2018

Kategorie: Móda

Autor: Adam

Tagy: jak pečovat o spodní prádlo | péče o spodní prádlo