Jak správně vybrat dětské kolo?

Jak správně vybrat dětské kolo?

Kdy je ideální doba, aby dítě přesedlalo z odrážedla na regulérní kolo? Odborníci se shodují, že jde o individuální záležitost. Obecně se jako nejnižší hranice uvádí 3 roky, ale mnohá dítka potřebují o něco více času a dostávají se pedálům na chuť až o rok či dva později. Pokud jste došli závěru, že je váš potomek na první bicykl připraven, pusťte se s chutí do hledání vhodného modelu. Vzhledem k velmi rozmanité nabídce jistě oceníte několik praktických tipů. Přečtěte si o základních aspektech výběru a vyberte dětské kolo, díky kterému si prcek cyklistiku zamiluje.

Naprostým základem je správná velikost

Jistě jste podobnou situaci zažili: na ulici se kolem vás prohánělo malé dítě na obrovském kole, případně tomu bylo naopak – odrostlejší jedinec se krčil na minibicyklu, který zřejmě „podědil“ po mladším sourozenci. Oba výše uvedené příklady jsou špatné. Velikost dětského kola musí odpovídat věku dítěte. Respektive jeho výšce. Jinak nebude bezpečné ani pohodlné – na takovém kole by vaše ratolest určitě nejezdila s chutí. Dobrá zpráva je, že dětské kolo správné velikosti postačí dítěti na 2-3 roky. Stačí, když budete průběžně seřizovat řídítka a sedátko. Důležité je, aby dítě v sedu dosáhlo oběma špičkami (pozor – nikoliv patami) na zem. Velikosti jízdních kol se rozlišují pode průměru kol. V rámci kategorie dětských kol obvykle narazíte na kola o průměru 12” - 26”. Než se pustíte do hledání nejlepšího modelu, důkladně si dítko změřte včetně výšky v rozkroku.

Lehčí znamená lepší

Dětská kola se již na první pohled liší nejen barvou, ale také robustností. Některá působí vskutku těžkotonážním dojmem, jiná jsou o poznání lehčí. Hádejte, co je pro vaše dítě lepší? Samozřejmě takové kolo, které si dítko samo přenese přes překážku, vynese do schodů apod. V zásadě narazíte na kola s ocelovým, nebo duralovým rámem. Ocel je velmi pevná a odolná, zato však mnohem těžší. Dural je dražší, ale také pevný a výrazně lehčí.

Zaostřeno na bezpečnost

Dalším důležitým kritériem, na které by měli rodiče při výběru kola brát zřetel, je bezpečnost. Při jízdě se může přihodit cokoliv a je důležité, aby bylo dítě schopno kdykoliv okamžitě zabrzdit. Třeba v momentě, kdy mu před kolo vběhne pes nebo se před ním objeví velký balvan. Nejlevnější a zdaleka nejpoužívanější brzdy jsou véčkové (v-brake). Brzdný efekt spočívá v tření gumových ploch o ráfek. Zřejmě tušíte, že nejde o nejlepší volbu. Mrzký účinek dítě pocítí zejména v momentě, kdy brzdy přijdou do kontaktu s vodou. Mnohem bezpečnější je jízda na dětském kole s kotoučovými brzdami, které se ovládají hydraulicky nebo lankem. Fungují skvěle za každého počasí. Jejich nevýhodou je náročnější údržba, ale nejde o nic, co by šikovný rodič nezvládl. Nezbývá, než popřát šťastnou ruku při výběru dětského kola a spoustu nezapomenutelných okamžiků na cyklovýletech.

Publikováno: 22. 02. 2020

Kategorie: Děti

Autor: Adam