Jak správně vybrat trekovou obuv?

Jak správně vybrat trekovou obuv?

Bez kvalitních pohorek si výpravu na hory neužijete ani zdaleka tak jako s nimi. A určitě je využijete i při mnoha dalších příležitostech – nejen při výstupu na vrchol ve špatně schůdném terénu. Stejně dobře se vám budou hodit i při toulkách přírodou, třeba na rodinném výletě na nedalekou zříceninu hradu. S ohledem na šíři sortimentu vám přijde vhod několik základních doporučení, kterými byste se měli při výběru trekové obuvi řídit. Než se vydáte na nákupy, důkladně si promyslete její budoucí využití. Je logické, že na letní procházce v lese za chalupou vám bude mnohem lépe v lehčí, komfortní a dobře odvětrané obuvi – a v zimě při výstupu na Grossglockner neuděláte ani krok bez obuvi pevné a perfektně zateplené. Jinými slovy hrají důležitou roli povětrnostní podmínky a náročnost terénu. Na základě těchto kritérií vyberete optimální střih, vhodnou tuhost podrážky a materiál.

Nižší, nebo kotníkové?

Zatímco do náročnějšího terénu jsou jako stvořené vyšší boty, které spolehlivě chrání kotníky i nohy před chladem a vlhkostí, za teplejšího počasí a na kratších túrách v méně náročných podmínkách oceníte lehčí, nízkou trekovou obuv nebo trekové sandálky.

Jaký zvolit materiál?

Další otázkou, na kterou si budete muset odpovědět, je výběr materiálu. Je lepší textil, nebo kůže? Roli opět hrají povětrnostní podmínky a náročnost terénu. Kůže je těžší a méně prodyšná, ale za to odolnější a efektivněji chrání před chladem.

Jaký druh podrážky?

Na celkový komfort má zásadní vliv také podrážka. Obecně platí, že ruku v ruce se stoupající náročností terénu roste požadavek na tuhost. Na nenáročných trecích vám udělají dobrou službu boty s měkkou podrážkou, vysoko v horách či na sněhu nebo ledu zase obuv s tvrdou podrážkou. A co dál? Jak správně tušíte, ohledně výběru trekové obuvi je toho mnohem více. Přečtěte si komplexního průvodce na https://www.eobuv.cz/ a vyberte si boty, se kterými se bezpečně dostanete až na vrchol Mount Everestu. Anebo zkrátka takové, pro jaké budete mít odpovídající využití.

Publikováno: 23. 09. 2019

Kategorie: Móda

Autor: Adam