Jak správně zazimovat pergolu?

Jak správně zazimovat pergolu?

Díky pergole můžeme trávit mnohem více času na čerstvém vzduchu. Aby však vydržela po mnoho let v bezvadném stavu, musíme dbát na pravidelnou údržbu – a nepodceňovat zazimování. Soubor úkonů, které je vhodné provést před nástupem zimy, není příliš dlouhý, ale tím spíš není radno přípravu podcenit. V následujících řádcích se dozvíte vše, co byste měli udělat včetně tipu, jak pergolu upravit pro celoroční používání.

Rostliny

Pergoly bývají plné rostlin všeho druhu. A právě ty bývají na zimu náchylné, proto se musí přenést někam, kde po několik měsíců v klidu přečkají. Samozřejmě máme na mysli rostliny, které nemají rády chlad. Najděte pro ně příhodné místo na půdě, ve sklepě či kdekoliv jinde. Pozor: Některé druhy rostliny vyžadují přísun světla a vyšší teploty, jiné je vhodné zastřihnout. Během zimy průběžně kontrolujte, jak se jim daří a adekvátně o ně pečujte.

Nábytek

Kvalitní nábytek vydrží dlouhé roky, jen se o něj musíte správně postarat. V praxi samozřejmě záleží na konkrétním materiálu. Zatímco kov s antikorozní úpravou může zůstat venku, dřevo je vhodné naolejovat a skladovat v prostředí s optimální teplotou a vlhkostí vzduchu. Mráz příliš nesvědčí ani plastu a hliníku.

Podlaha

Zima se může podepsat především na dřevěné podlaze. Neváhejte proto s aplikací speciální impregnace, která materiál ochrání před mrazem, sněhem a deštěm. Nejprve podlahu důkladně vyčistěte, impregnujte, až uschne. Jednodušší je údržba dřevoplastu. Odstraňte z něj nánosy větších nečistot (koště a kartáč používejte ve směru prken) a omyjte vodou s šetrným čisticím prostředkem. Ještě o něco jednodušší to mají majitelé pergol s kamennou, betonovou či dlážděnou podlahou. Tu stačí pořádně opláchnout proudem vody. Skvělým pomocníkem je vysokotlaký čistič.

Na co ještě nezapomenout?

V zimě by v pergole neměly zůstat dřevěné ani kovové doplňky. Markýzu zasuňte tak, aby ji nepoškodil vítr. A nezapomeňte se ujistit, že uvnitř nezůstal žádný spotřebič zapojený do el. sítě.

Jak pergolu používat celoročně?

Pokud si nedokážete představit, že po několik dlouhých měsíců nebudete pergolu využívat, pořiďte si příhodný zdroj tepla (např. elektrický infrazářič, plynové topení) a kvalitní zakrytí pergol, které zajistí izolaci od chladu. Dobrou volbou jsou PVC fólie, které oceníte i během léta, kdy naopak brání úniku klimatizovaného vzduchu. Materiál s dobrými izolačními vlastnostmi nachází využití i v mrazárnách a potravinářském průmyslu v podobě lamelové clony. Stejně dobře poslouží vám při úpravě pergoly pro celoroční využití. PVC fólie a standardní lamelové clony umožňují pevné i posuvné zakrytí. Vyrábí se na zakázku, a to v mnoha barevných variantách. Objednat si je můžete například u specializovaného dodavatele ronax.cz.

Publikováno: 15. 02. 2020

Kategorie: Bydlení

Autor: Adam