Jak vybrat hrobové místo?

Jak vybrat hrobové místo?

Jsou otázky, na které by člověk raději odpovědi nehledal. Respektive k tomu nebyl donucen okolnostmi. Jenomže život je jako cesta, a ta začíná i končí. Když se duše odloučí od těla, musí se prázdná schránka navrátit zpátky zemi. Vybrat hrobové místo však není tak jednoduché, jak se na první pohled jeví. Vše, co byste měli o místě posledního odpočinku vědět, se dozvíte v tomto článku, který jsme pro vás připravili společně s odborníky z firmy Pieta Plzeň - první pohřební službou založenou v Plzni po roce 1989. Kromě zařízení pohřbu se také zabývá prodejem pohřebního a hřbitovního zboží jako jsou hřbitovní lampy, smuteční květiny, svíčky na hrob a smuteční stuhy s nápisem.

Najít hrobové místo může být problém

Smrt nepatří k oblíbeným konverzačním tématům, ale některé věci se zkrátka zařídit musí. Hrobové místo je vhodné řešit v době, kdy pro něj ještě není využití, a to z několika prostých důvodů – když nadejde chvíle posledního rozloučení, pozůstalí mají o starost méně. Navíc nehrozí, že nebude k dispozici hrob, který odpovídá požadovaným kritériím. Abyste rozuměli, na některých hřbitovech například není možné pohřbívání do země. Před zakoupením hrobového místa si proto ujasněte své požadavky. Zcela zásadní jsou především typ hrobu a jeho umístění. Z hlediska základního dělení se hroby označují jako urnové a kostrové. Do kostrových se ukládají rakve se zesnulými. Může se jednat o tzv. jednohroby či dvojhroby. V jednohrobech se rakve ukládají na sebe (dělí je vrstva zeminy) a ve dvojhrobech vedle sebe. Samostatnou kategorii tvoří hrobky mající podobu vyzděné podzemní stavby.

Zajímejte se o okolí hrobového místa

V souvislosti s místem posledního odpočinku nejde jen o typ hrobu. Důležité je prostředí, ve kterém se nachází – například zda jej nestíní vysoký strom apod. I proto je rozumné hřbitov navštívit osobně a prostor si před uzavřením rezervační smlouvy prohlédnout.

Kolik vás bude hrobové místo stát?

Zatímco běžné urnové hroby začínají na cca 20 tisících, za klasický hrob zaplatíte dvojnásobek (cenu navyšuje hrobové příslušenství v podobě pomníku, krycí desky atd.). Nejdražší je zřízení hrobky – obvykle nejde pod 100 tisíc korun. Spoustu dalších užitečných informací najdete na www.pietaplzen.cz.

Publikováno: 16. 09. 2021

Kategorie: Skvělé tipy

Autor: Adam