Jak vybrat vysavač do domácnosti

Jak vybrat vysavač do domácnosti

Jedním z nejdůležitějších pomocníků do domácnosti je bezpochyby vysavač. Jak ovšem vybrat ten pravý, který vám bude vyhovovat po všech stránkách?

Kdo by neměl rád perfektně uklizenou domácnost. Ne vždy je na to ovšem dostatek času. Takový úklid se neobejde bez vysavače. Na trhu je dostupná dlouhá řada typů vysavačů od klasických přes tyčové až po robotické. Zjistěte, jaké mají jednotlivé typy výhody a nevýhody, abyste se mohli snadněji rozhodnout pro vhodný výběr vysavače.

Důležitost pravidelného luxování

Pravidelné luxování domácnosti je velmi důležité, a to nejen z estetického hlediska, ale také z hlediska zdravotního. Pravidelné vysávání a odstraňování prachu je klíčové nejen pro alergiky. Zbavíte tak váš domov bakterií, roztočů, pylů nebo plísní, které mohou způsobovat nejrůznější zdravotní obtíže. S tím úzce souvisí i problematika vlhkosti vzduchu a nutnosti větrání při vaření. I činnosti v kuchyni totiž přináší i určitá zdravotní rizika, o kterých jste možná ani neměli tušení.

Klíčové parametry pro výběr vysavače a důležité funkce

Jak vybrat vysavač, aby vám maximálně vyhovoval? Zaměřte se na klíčové parametry a důležité funkce, které jsou při rozhodování, jaký koupit vysavač, velmi důležité. Předně se zaměřte na to, zda potřebujete vysavač na podlahu nebo vysavač na koberce.

U různých povrchů je totiž žádoucí jiný sací výkon. Zaměřte se proto na výkon vysavače. Zde je dobré zmínit, že od roku 2017 nesmí výkon vysavače přesáhnout 900 W, což může být méně než má váš starý vysavač. Nenechte se tím ale zmást. Vysoký příkon nemusí ještě znamenat vysoký sací výkon. Výrobci jsou prostě jen tlačeni vyrábět energeticky efektivnější motory.

U nových vysavačů navíc oceníte i možnost regulace takového výkonu. Zatímco vysavač na tvrdé podlahy může disponovat menším výkonem, pro koberce už to chce něco silnějšího. Sací výkon vysavače je tedy jedním z nejdůležitějších parametrů. Důležitý je také kvalitní hepa filtr, který zachycuje i nejjemnější prachové částice, což ocení zejména astmatici a alergici.

Důležitá je také plocha vašeho domova, od které se odvíjí velikost nádoby nebo sáčku. Pro plochy do 50 m2 postačí nádoba o objemu 2–2,5 l, pro plochy kolem 100 m2 pak 3-4 l.

Rozmyslete si také to, zda vám postačí základní funkce, nebo zda chcete ještě něco navíc pro usnadnění úklidu než jen obyčejný domácí vysavač.

Sáčkové versus bezsáčkové vysavače

Přemýšlíte, jaký vysavač si máte pořídit a rozhodujete se mezi sáčkovým a bezsáčkovým? Jaké jsou u těchto variant výhody a nevýhody?

Bezsáčkový vysavač ocení především alergici. Velkou výhodou po úklidu je možnost okamžitého vysypání a vymytí nádoby. Nemusíte také neustále dokupovat náhradní sáčky. Nevýhodou ovšem může být vyšší hlučnost. Prachovou nádobu je navíc třeba často čistit (doporučuje se 1x až 2x měsíčně).

Nevýhodou sáčkových vysavačů je také to, že se v sáčcích mohou množit roztoči a plísně. Současně musíte neustále nakupovat sáčky na prach.

Tyčové vysavače

Stojíte před rozhodnutím, zda si pořídit tyčový, nebo klasický vysavač?

Tyčový vysavač oceníte především v menších domácnostech. Je to takový ideální malý vysavač do bytu, který vám zabere minimum místa a je okamžitě připravený k použití. Kombinuje v sobě smeták a klasický vysavač. Jeho výhodou je to, že díky své kompaktní velikosti ho můžete mít umístěný třeba v rohu kuchyně nebo obýváku a je vám tak prakticky okamžitě po ruce. Nadchne vás i svým úctyhodným výkon vysavače, který si s nečistotami na podlaze poradí účinněji než obyčejný smeták. Je ideálním pomocníkem do malých bytů nebo třeba na chatu.

A jak vybrat tyčový vysavač? Při výběru by pro vás měla být klíčová jeho hmotnost, a to především z důvodu přenášení a manipulace. Zaměřte se také na případnou hlučnost. Vyberte si vhodný typ napájení, který vám bude vyhovovat. Pokud chcete tyčový vysavač bez kabelu, pak sledujte i informaci o tom, jaký je poměr mezi dobou nabíjení a provozní dobou. Rozhodněte se, zda chcete tyčový vysavač sáčkový nebo bezsáčkový. Zaměřte se i na typ a kvalitu filtrace.

Parní vysavače

Ve vaší domácnosti může uklízet i parní vysavač, který můžete zároveň použít i jako mop. Oproti klasickému má parní vysavač vodní filtr. Díky tomu, že teplota páry dosahuje až 100 °C, parní vysavače skvěle vyčistí i zašlé spáry mezi dlaždicemi. Účinné také dezinfikují případné alergeny, plísně a bakterie. Jsou tak skvělou volbou pro rodiny s alergiky nebo malými dětmi. Navíc jsou i šetrné k životnímu prostředí, a to díky tomu, že se k vysávání nepoužívají žádné chemické čističe, ale pouze voda.

A jak je to s mínusy? Nevýhodou je hmotnost tohoto typu vysavače. Obtěžující může být i nutné doplňování vody. Parní vysavač by se neměl používat na povrchy, které jsou citlivé na teplo. Kromě toho je jeho pořízení i finančně nákladnější. Jednotlivé modely se pak liší v objemu nádoby, v rychlosti nahřívání nebo také v příkonu spotřebiče, který ovlivňuje výkon a spotřebu elektrické energie.

Robotické vysavače

Dalším typem vysavačů je robotický vysavač, který se těší čím dál větší oblibě. A jaké má tento typ výhody? Největší výhodou robotického vysavače je to, že uklidí za vás. Díky propojení s mobilní aplikací si ho můžete jednoduše naprogramovat a on tak vysaje třeba v době, kdy jste v práci. Navíc může kromě luxování zastávat i funkci vytírání. Je skvělý do domácností s malými dětmi nebo domácími mazlíčky.

Jak vybrat robotický vysavač, aby splnil všechna vaše očekávání? Při výběru se zaměřte na hlučnost a také na výkon. V tomto ohledu berte v potaz to, jakou máte doma podlahovou krytinu. Pokud máte koberce, je nutné poohlédnout se po výkonnějším přístroji. Promyslete také případnou členitost terénu a podle toho se pak zaměřte na propracovanější a kvalitnější navigaci robotického vysavače. Důležitá pro vás bude také doba nabíjení a délka provozu. Tu volte co nejdelší v takovém případě, že máte větší byt nebo rodinný dům. Oceníte také funkci automatického dobíjení a funkci dokončení úklidu.

Publikováno: 06. 05. 2022

Kategorie: Bydlení

Autor: Adam