Jak vyměnit zámek u dveří
Existuje mnoho důvodů, proč potřebujete vyměnit zámek do vchodových dveří. Možná jste se právě přestěhovali do nového domu či bytu a chcete mít jistotu, že do něj budete mít přístup pouze vy a vaše rodina. Nebo vám vykradli byt, a proto chcete zvýšit svoje bezpečí. Ať už je důvod jakýkoliv, výměna dveřních zámků je poměrně jednoduchý proces, který s trochou času a úsilí zvládne každý. Není nutné hned volat zámečníka.
Jaké existují typy zámků do dveří?
Půlkou úspěchu je výběr správného zámku. Setkat se můžete hned s několika typy zámků, které fungují tak, že se otevírají stiskem kliky, při kterém se zasouvá a vysouvá západka, a zamykají a odemykají se klíčem. Tím nejjednodušším z nich je zámek na obyčejný klíč, který se zamyká běžným tvarovaným klíčem. S největší pravděpodobností na něj narazíte u interiérových dveří, protože neposkytuje příliš vysoký stupeň bezpečnosti. Výhodou je, že k němu rovnou koupíte i hotový tvarovaný klíč.
O něco bezpečnějším je zámek na dozický klíč, který nelze tak snadno otevřít šperhákem jako obyčejný zámek. Do dozické vložky pasuje dozický klíč, který má oproti běžnému klíči vyfrézované drážky navíc, a pokud chcete nový, je nutné si jej nechat vyrobit. Typicky se s ním setkáme u vstupu do společných prostor panelákového domu.
U vchodových dveří můžete narazit na zámek na cylindrickou vložku (FABku), k jehož odemčení budete potřebovat plochý FABkový klíč, jehož kopii si můžete nechat vyrobit na počkání. Na toaletách se můžete setkat s cylindrickou vložkou s knoflíkem, která se nezamyká klíčem, ale právě knoflíkem nebo malou páčkou, která je pouze z jedné strany. Z té druhé tento typ zámku zamknout nejde.
Atypické zámky do dveří
Kromě výše zmíněných typů zápustných vložek do dveří, existují i další typy vložek, se kterými se nesetkáte tak často. V některých případech můžete narazit na závorový zámek, který nemá západku. Místo ní je vybaven závorou. Používá se u dveří s koulí na jedné straně a nejčastěji k němu dostanete dozický klíč nebo FABku.
Zámek s uzamykatelnou západkou nemá závoru, ale zamyká se právě přes západku, kterou lze ovládat klikou i klíčem. V klasických restauračních dvoukřídlých lítacích dveřích narazíte nejspíše na válečkový zámek, který je místo západky nebo závory vybaven válečkem. Pro zamykání bývá vybaven cylindrickou vložkou. Kromě těchto zámků se také můžete setkat se zámky protipožárními určenými do dveří s požární ochranou a bezpečnostními zámky, které jsou nutné u dveří bezpečnostních. Výměnu bezpečnostního zámku v bezpečnostních dveřích nechte raději na specializované firmě. V případě dveří i zámku můžete narazit až na 6 bezpečnostních tříd. Pro praktické civilní účely se však používají jen 4 bezpečnostní třídy vložek zámků. Při výběru bezpečnostních dveří a bezpečnostního zámku by si třídy bezpečnosti měli vzájemně odpovídat.
Jak vybrat zámek do dveří?
Pokud již víte, jaký typ zámku budete potřebovat, přichází ke slovu měření toho starého. V první řadě změřte rozteč zámku, tedy vzdálenost mezi osou otvoru pro klíč a kliky. Naměřit můžete 70 mm, 90 mm, resp. 92 mm. Důležité je také změřit si zádlab, tedy hloubku zapuštění zámku. Pohybuje se nejčastěji od 40 do 80 mm.
Kvůli změření zádlabu je nutné starý zámek vyndat. Přitom můžete změřit také vzdálenost od čela zámku k ose otvoru na kliku, někdy zvanou jako Dornmass. Všímejte si také výšky a šířky čela. Právě ty hrají roli v tom, zda zámek zapadne do zádlabu ve dveřích. V neposlední řadě se zaměřte také na orientaci dveří. Do pravých dveří patří pravý zámek, do levých pak levý. Typ zámku do dveří byste samozřejmě měli podřídit také stupni zabezpečení vašeho domu či bytu.
Pokud máte vchodové dveře ve 3. bezpečnostní třídě, nemá smysl pořizovat bezpečnostní zámek ve 4. třídě, protože z hlediska pojišťovny je úroveň zabezpečení domu dána jeho nejslabším prvkem.
Jak poznáte orientaci dveří?
Postavte se ke dveřím tak, abyste viděli celé panty, tedy, aby se křídlo otevíralo na vás. Jestliže jsou na pravé straně dveří, máte pravé dveře, pokud jsou na levé straně dveří, dveře jsou levé. Pokud se vydáte do prodejny pro zámek a nejste si jisti, zda jsou vaše dveře pravé nebo levé, máme pro vás dobrou zprávu.
Existují i pravolevé typy zámků, tedy takové, které mají vyměnitelnou západku a lze je použít do obou typů dveří. Pokud si při nákup zámku nebo vložky nejste jisti, je nejlepším řešením vzít sebou do obchodu starý zámek nebo vložku. Obsluha vám pak snadno vybere vhodnou náhradu.
Jak vyměnit vložku zámku do dveří?
Nejprve je třeba odstranit starý zámek či vložku. Za tímto účelem vyšroubujte šrouby, které jej drží na místě (u dozického zámku obvykle dva). Po odstranění šroubů by měl zámek jít snadno sundat. Pokud se tak nestane, budete možná muset použít šroubovák nebo jiný nástroj k jeho uvolnění. Ještě před vyjmutím zámku nezapomeňte sundat také kliku.
Ta je obvykle na spodu zajištěna drobným imbusovým šroubkem. S vyjmutím FABky je to podobné. Nejprve sundáte oba šrouby z boku dveří, sejmete štítky, kliku a vložíte do zámku klíč. I s ním pak celý zámek z díry snadno vyjmete.
Montáž nového zámku
Instalaci nového zámku do dveří je potřeba provádět v opačném pořadí než demontáž. Novou vložku nebo zámek nasuňte do otvoru a upevněte vruty. Při nasouvání zámku do díry se nebojte použít i trochu hrubé síly, je možné, že to nepůjde hladce. V případě FABky zasuňte do vložky klíč a natočte jej do polohy 45 °. Poté nainstalujte štítek s klikou a máte prakticky hotovo. Ještě se vyplatí dotáhnout na maximum boční šrouby, abyste měli jistotu, že zámek bude ve dveřích opravdu dobře držet.
Jak dlouho trvá výměna zámkové vložky?
Výměna zámku samotného je otázkou maximálně čtvrt hodiny práce. Zručnější ji budou mít hotovu rychleji. To se ale týká výměny dozického zámku či zámku s běžnou FABkou. Pokud máte ve vchodových dveřích nainstalován bezpečnostní zámek, bude trvat mnohem déle. Kromě toho právě bezpečnostní zámek je dobré si nechat vyměnit specializovanou firmou už jen kvůli garanci stupně bezpečnosti pro pojišťovnu. Pokud máte totiž bezpečnostní dveře se zámkem, můžete neodbornou manipulací porušit pravidla smlouvy.
Kolik stojí výměna vložky zámku?
Při kalkulaci ceny výměny zámku hraje roli především cena samotného zámku nebo FABky. Ta se může pohybovat okolo 300 Kč, ale vyšplhat se může klidně i na více než 1 000 Kč. Záleží na kvalitě použitých materiálů a výrobci zámku. Ostatní náklady jsou zanedbatelné.
Publikováno: 21. 08. 2022
Kategorie: Bydlení