Jak zařídit zimní zahradu?

Uprostřed léta, které nám nabízí slunečné a teplé počasí, chce jen málokdo přemýšlet nad tím, že přijde podzim. Užíváme si čas strávený venku, s přáteli, rodinou i o samotě, a raději nemyslíme na to, že za pár týdnů začne být chladno a deštivo. Můžeme si ale zařídit zimní zahradu, místo, kde i v zimním období najdeme klid, pohodu a útulnou atmosféru.

To, jak si zimní zahradu nebo třeba zasklený balkon či lodžii zařídíme, se odvíjí od našich představ a samozřejmě i dispozic daného prostoru. Měli bychom si ujasnit, jaký účel má zimní zahrada mít, kolik osob v ní bude trávit svůj čas a na co všechno potřebujeme prostor využít. Většinou chceme klidný a relaxační koutek, ideálně mezi rostlinami, kde si můžeme vychutnat kávu, přečíst pár stránek z nové knihy, sledovat film nebo jen tak odpočívat. Důležitou součástí je proto vybavení, nábytek a samozřejmě i dekorace.

Základem by mělo být pohodlné posezení, což může být větší sedačka nebo třeba křesílka se stolkem. Ideální je využít materiály, které ladí s celkovým konceptem zimní zahrady jako oázy klidu a zeleně, a zaměřit se na přírodní materiály a jejich imitace. Dřevo či ratan perfektně zapadnou do celkového vzhledu interiéru, dobře se navíc kombinují i s dalšími materiály. Dřevěný nábytek bývá těžší a složitější na údržbu, stále populárnější je tak nábytek z ratanu. Na www.ratan.cz najdeme široký výběr různých typů posezení pro posezení. Jak pro jednotlivce, tak pro dvojici na malém balkoně i set pro více lidí do velkorysé zimní zahrady. Posezení můžeme doplnit polštáři a podsedáky, přidat můžeme i hřejivé deky. Křesla nebo sedačku bychom měli umístit tak, aby z nich byl výhled do přírody, pokud je to možné, nebo alespoň koutku se zelenými rostlinami či bylinkami. Atmosféru pak doladí různé doplňky a dekorace, jako jsou sošky, suvenýry z cest, obrazy nebo malá knihovna.

Abychom v zimní zahradě udrželi pořádek, je dobré myslet také na úložné prostory, police nebo skříňku. Hodit se bude i osvětlení, abychom ve své odpočinkové zóně mohli trávit i večery.  

Publikováno: 08. 08. 2023

Kategorie: Bydlení

Autor: Lenka Mrázková