Jak získat levnější úvěr? Vše, co byste měli vědět!

Jak získat levnější úvěr? Vše, co byste měli vědět!

Odborníci se shodují, že nejlepší úvěr je žádný úvěr. V životě jsou však situace, kdy je finanční injekce nezbytná. Pokud máte pro půjčku dobrý důvod, jistě vás zajímá, jak ji získat za co nejvýhodnějších podmínek. V tomto článku se dozvíte všechny podstatné informace i konkrétní tipy.

Seznamte se se spotřebitelským úvěrem

Co je to spotřebitelský úvěr? Jedná se o střednědobou půjčku, kterou nabízí banky a nebankovní společnosti. Věřitelé poskytují finanční prostředky jednorázově, a dlužníci je poté splácí formou měsíčních splátek dle předem stanoveného splátkového kalendáře. Obvykle není vyžadována zástava ani ručitel a peníze lze vynaložit na libovolné účely. Žádost o spotřebitelský úvěr lze podat i přes internet. Maximální výše půjčky je individuální a obecně se pohybuje mezi desítkami až statisíci korunami. O spotřebitelský úvěr je možné žádat již po dosažení věkové hranice 18 let. Někteří poskytovatelé mají minimální věk od 21 let. Žadatelé obvykle musí doložit bonitu (výši pravidelných příjmů) a zároveň jsou prověřováni v úvěrových registrech. Úvěr může získat pouze žadatel s dostatečně vysokými příjmy a bez negativních záznamů v některém z registrů. Ačkoliv se spotřebitelské úvěry jeví jako velmi podobné, ve skutečnosti se mohou lišit výší poplatků či úroků. Případně dobou splatnosti, různými bonusy apod. Proto je vhodné porovnat všechny dostupné nabídky a vybrat si půjčku, která svými parametry odpovídá specifickým požadavkům.

Kdy se vám může spotřebitelský úvěr hodit?

Vzhledem k tomu, že je spotřebitelský úvěr neúčelový, můžete peníze použít na cokoliv. Většina lidí využívá tento typ půjčky na pořízení nového zařízení do domácnosti, ale také na financování automobilu či na úplně jiné účely.
Rozhodně není moudré žádat o půjčku na dárky či na dovolenou. Samozřejmě je čistě vaše věc, co si za vypůjčené peníze pořídíte, ale nezapomeňte, že splátky budou váš rozpočet zatěžovat až několik let.

Kolik a za kolik si můžete půjčit?

Jak již zaznělo výše, maximální částka, kterou si můžete v rámci spotřebitelského úvěru půjčit, je individuální. Typicky se půjčuje od 20 tisíc korun a některé společnosti nabízí bez ručitele a zástavy až 300 tisíc korun. Spotřebitelské úvěry v tomto rozsahu lze vyřídit online. Větší půjčky pak s osobní účastí na pobočce. Co se týče úrokové sazby a RPSN, pohybuje se mezi 4 až 15 procenty u bank a mezi 4 až 40 procenty u nebankovních společností. Přesné podmínky závisí na výši úvěru, době splatnosti a dalších faktorech. Tip: S dobou splatnosti narůstá i celková splatná částka. Pokud vám to příjem umožňuje a nezatížíte tím osobní rozpočet, snažte se splácet co nejvíce po co nejkratší dobu. Tímto způsobem ušetříte nemalou částku.

Za jakých podmínek můžete úvěr získat?

Někteří poskytovatelé sice tvrdí, že na jejich úvěry má nárok každý, ale praxe je obvykle úplně jiná. Prakticky každá společnost (ať už jde o banku či nebankovního poskytovatele) zájemce o půjčku důkladně prověřuje – stabilitu příjmu, výši nákladů na bydlení a další pravidelné výdaje. Částka, na kterou dosáhnete, tak závisí na několika faktorech. Především na úvěrové historii a bonitě. K dalším podmínkám patří dosažení minimálního věku (18 nebo 21 let) a české občanství. Poskytovatelé zohledňují také dluhy u jiných společností. O něco přísněji hledí na OSVČ, protože živnostníci nemají pravidelný příjem jako zaměstnanci. Na úrokové sazbě se obvykle podepíše úvěrová historie. Máte-li v registru dlužníků negativní záznamy, počítejte s tím, že vám poskytovatel půjčí (pokud vůbec) za méně výhodných podmínek. Pozitivní záznamy vám naopak půjčku zlevní.

Tak jak za úvěr výrazně ušetřit?

Shrňme si to. Na celkovou splatnou částku má vliv délka splátkového kalendáře (čím kratší, tím je půjčka levnější) i úvěrová historie (pozitivní záznamy v registru značí nižší úroky). Ještě důležitější je ale výběr vhodného produktu. Nechcete-li ztrácet čas manuálním porovnáváním informací z webů jednotlivých společností (které si navíc musíte dohledat), poohlédněte se po levném úvěru na Financeru. O co jde? Financer.com je portál, na kterém najdete komplexní informace o financích včetně pečlivě zpracovaného porovnání prověřených spotřebitelských úvěrů. Má podobu tabulky a nechybí v něm výčet základních parametrů (výše půjčky, doba splatnosti, velikost splátky...). O půjčku navíc můžete rovnou zažádat. Díky Financeru ušetříte spoustu času u peněz. V každém si předem dobře rozmyslete, zda úvěr opravdu potřebujete a nejste schopní našetřit z vlastní kapsy.

Publikováno: 03. 04. 2018

Kategorie: Finance

Autor: Adam

Tagy: spotřebitelský úvěr