Jak změnit pojišťovnu kvůli výhodnějšího povinného ručení?

Jak změnit pojišťovnu kvůli výhodnějšího povinného ručení?

Rozhodli jste se učinit rázný krok a změnit stávající pojišťovnu, u které sjednáno zákonné pojištění vozidla? Pokud jste již našli nejlevnější povinné ručení, nic vám nebráni v tom, abyste přešli ke konkurenci a ušetřili nezanedbatelnou částku. Počítejte však s tím, že se nevyhnete určitým administrativním krokům, mezi které patří zrušení staré smlouvy na základě zaslané výpovědi. Nemáte-li se zrušením pojistné smlouvy žádné předchozí zkušenosti, budou se vám hodit následující tipy.

Jak dlouho trvá pojistné období?

Povinné ručení se obvykle sjednává na dobu neurčitou a pojistné období trvá jeden rok (na frekvenci splátek přitom nezáleží). Na počátku nového pojistného období pak vždy automaticky dochází k prodloužení smlouvy o další rok. V praxi to znamená, že pokud byla smlouva uzavřena 1.1. 2016, pojistné období skončí 21.12.2016 a následující den dojde k prodloužení smlouvy.

Za jakých podmínek lze vypovědět pojistnou smlouvu?

Splňujete-li podmínky, na základě kterým můžete ukončit stávající pojištění, zbytečně nečekejte. V případě, že si nevíte rady s výběrem výhodnějšího produktu, využijte povinné ručení porovnání. Jak funguje? Jednoduše - povinné ručení kalkulačka vám zdarma vypočítá, kolik můžete přechodem k jiné pojišťovně ušetřit. Smlouvu bohužel nelze vypovědět ze dne na den. Pojištěná osoba může vlastnoručně podepsanou výpověď zaslat na konci pojistného období (min. 6 týdnů před koncem smlouvy), do 2 měsíců od uzavření smlouvy (smlouva končí 8 dní po doručení výpovědi) nebo do 3 měsíců od oznámení vzniku pojistné události. K dalším důvodům výpovědi patří zvýšení pojistného, a to do jednoho měsíce od doby, kdy od pojišťovny obdržíte oznámení. Povinné ručení můžete vypovědět také při změně vlastníka vozidla nebo z důvodu dočasného vyřazení vozidla z evidence.

Publikováno: 15. 01. 2016

Kategorie: Finance

Autor: Adam