Proč je chytrý tablet iPad Pro tak žádaný? Vyzkoušejte a pochopíte!

Tip na MEGAubytování

Portál Neutralne.cz se Vám vždy snaží doporučit vhodné tipy, které Vám usnadní Váš každodenní život. Proto Vám dáváme do pozornosti portál MegaUbytko.cz, na kterém naleznete více než 4900 ubytovacích zařízení v České republice a na Slovensku. Letní dovolenou si vyberete v rubrice ubytování Pálava, zatímco pobyt na Vaši dovolenou během zimních měsíců naleznete na ubytování Jeseníky. Dovolená v Česku je vždy dobrý nápad.

Byznys

Jaké jsou povolené limity pro dovoz z USA? Aneb kdy (ne)zaplatíte clo a DPH

Zboží v zahraničí je často podstatně levnější než u nás a není jediný důvod, proč toho nevyužít. Pokud vás napadlo, že si objednáte oblečení nebo elektroniku z USA, případně se chystáte dovážet zboží kvůli dalšího prodeje, měli byste se předem seznámit s platnou legislativou. Ta se totiž nevztahuje jen na import většího množství zboží, ale také na dovoz věcí pro vlastní potřebu. Základní náležitosti, které platí při osobním převozu i objednávce přes internet, vám vysvětlíme v dnešním článku.

Kdy se nevyhnete clu a DPH?

  • zboží, jehož úhrnná hodnota nepřesahuje 22 €, je od cla a DPH osvobozeno
  • zboží s vlastní hodnotou do 150 € a úhrnnou hodnotou nad 22 € je osvobozeno od cla, ale ne od DPH
  • na zboží s vlastní hodnotou nad 150 € se vztahuje clo i DPH.

A jaký je rozdíl mezi vlastní a úhrnnou hodnotou? Vlastní hodnota je hodnota zboží, zatímco v úhrnné hodnotě je započítáno také poštovné. Příklad: úhrnná hodnota trička, které stojí 10 € a za jehož dopravu zaplatíte dalších 5 € navíc, činí 15 €.

Co se týče výše cla, používá se systém Taric CZ. Pro laika je však poměrně složité zařadit zboží do správné kategorie. Pokud si s výpočtem cla nevíte rady, poraďte se s odborníky, případně to zkuste prostřednictvím praktické online kalkulačky pro výpočet cla.

Jak je to s přepravou alkoholu, tabáku a cigaret?

Chystáte-li se letecky přepravit alkohol, tabák nebo cigarety, jejichž množství nepřesáhne stanovený limit, vyhnete se clu i DPH. Jedna osoba může přepravit:

  • 200 cigaret
  • 50 doutníků
  • 100 doutníčků do 3 g / jeden doutníček
  • 250 g tabáku ke kouření

Položky je možné kombinovat, ale pouze do té míry, aby jejich součet nepřekročil limit. Tedy např. 100 cigaret a 125 g tabáku, ale nikoliv 200 cigaret a 250 g tabáku. Budete-li chtít dovézt větší množství tabákových výrobků s tím, že doplatíte clo a DPH, máte smůlu. Platné předpisy přepravu většího množství neumožňují.

Osoby starší 17 let mohou bez nutnosti platby cla a DPH přepravit také:

  • 1 litr alkoholu a alkoholických nápojů s obsahem alkoholu vyšším než 22 % z celkového objemu nebo nedenaturovaného lihu s obsahem nejméně 80 % z celkového objemu
  • 2 litry alkoholu a alkoholických nápojů s obsahem alkoholu nižším než 22 % z celkového objemu

I alkoholové položky lze kombinovat, ale opět pouze tak, aby nepřesáhly celkový limit. Tedy např. 2 litry tichého vína a 32 litrů piva, ale nikoliv 2 litry 10 % alkoholu a jeden litr 40 % alkoholu.

Kromě alkoholu a tabákových výrobků si s sebou můžete dovézt i léčiva a to v množství, které odpovídá osobní potřebě a až 10 litrů pohonných hmot v přenosné nádobě pro každý motorový dopravní prostředek.

Pokud vás problematika zajímá a chcete se o ní dozvědět více, vyhledejte informace na oficiálním webu Celní správy České republiky. Anebo se obraťte na odborníky, kteří budou s celními úřady komunikovat za vás.