Dresy DDsport

Vyrábíme sportovní dresy pro všechny sporty s tradicí 25 let. Oblékáme profesionály i rekreační sportovce.

Zajímavé tipy

Byznys

Jaké jsou povolené limity pro dovoz z USA? Aneb kdy (ne)zaplatíte clo a DPH

Zboží v zahraničí je často podstatně levnější než u nás a není jediný důvod, proč toho nevyužít. Pokud vás napadlo, že si objednáte oblečení nebo elektroniku z USA, případně se chystáte dovážet zboží kvůli dalšího prodeje, měli byste se předem seznámit s platnou legislativou. Ta se totiž nevztahuje jen na import většího množství zboží, ale také na dovoz věcí pro vlastní potřebu. Základní náležitosti, které platí při osobním převozu i objednávce přes internet, vám vysvětlíme v dnešním článku.

Kdy se nevyhnete clu a DPH?

  • zboží, jehož úhrnná hodnota nepřesahuje 22 €, je od cla a DPH osvobozeno
  • zboží s vlastní hodnotou do 150 € a úhrnnou hodnotou nad 22 € je osvobozeno od cla, ale ne od DPH
  • na zboží s vlastní hodnotou nad 150 € se vztahuje clo i DPH.

A jaký je rozdíl mezi vlastní a úhrnnou hodnotou? Vlastní hodnota je hodnota zboží, zatímco v úhrnné hodnotě je započítáno také poštovné. Příklad: úhrnná hodnota trička, které stojí 10 € a za jehož dopravu zaplatíte dalších 5 € navíc, činí 15 €.

Co se týče výše cla, používá se systém Taric CZ. Pro laika je však poměrně složité zařadit zboží do správné kategorie. Pokud si s výpočtem cla nevíte rady, poraďte se s odborníky, případně to zkuste prostřednictvím praktické online kalkulačky pro výpočet cla.

Jak je to s přepravou alkoholu, tabáku a cigaret?

Chystáte-li se letecky přepravit alkohol, tabák nebo cigarety, jejichž množství nepřesáhne stanovený limit, vyhnete se clu i DPH. Jedna osoba může přepravit:

  • 200 cigaret
  • 50 doutníků
  • 100 doutníčků do 3 g / jeden doutníček
  • 250 g tabáku ke kouření

Položky je možné kombinovat, ale pouze do té míry, aby jejich součet nepřekročil limit. Tedy např. 100 cigaret a 125 g tabáku, ale nikoliv 200 cigaret a 250 g tabáku. Budete-li chtít dovézt větší množství tabákových výrobků s tím, že doplatíte clo a DPH, máte smůlu. Platné předpisy přepravu většího množství neumožňují.

Osoby starší 17 let mohou bez nutnosti platby cla a DPH přepravit také:

  • 1 litr alkoholu a alkoholických nápojů s obsahem alkoholu vyšším než 22 % z celkového objemu nebo nedenaturovaného lihu s obsahem nejméně 80 % z celkového objemu
  • 2 litry alkoholu a alkoholických nápojů s obsahem alkoholu nižším než 22 % z celkového objemu

I alkoholové položky lze kombinovat, ale opět pouze tak, aby nepřesáhly celkový limit. Tedy např. 2 litry tichého vína a 32 litrů piva, ale nikoliv 2 litry 10 % alkoholu a jeden litr 40 % alkoholu.

Kromě alkoholu a tabákových výrobků si s sebou můžete dovézt i léčiva a to v množství, které odpovídá osobní potřebě a až 10 litrů pohonných hmot v přenosné nádobě pro každý motorový dopravní prostředek.

Pokud vás problematika zajímá a chcete se o ní dozvědět více, vyhledejte informace na oficiálním webu Celní správy České republiky. Anebo se obraťte na odborníky, kteří budou s celními úřady komunikovat za vás.