Jaké jsou typy sjezdových lyží

Jaké jsou typy sjezdových lyží

Přemýšleli jste někdy, když kolem vás na svahu prosvištěl klučina na mnohem kratších lyží, než máte vy, cože to je vlastněza novoty? Na jaké druhy sjezdovek můžete v zimě narazit a třeba i vyzkoušet?

Allround a Allmountain

Jsou nejznámější a nejvíce využívané. V podstatě se jedná o univerzální typ vhodný pro začátečníky i pokročilé a vhodné do téměř každého terénu. All-mountain jsou jen více baculaté a zajistí lepší stabilitu. Vybírejte u obou délku o 10-15 cm kratší, než je vaše výška.

Sportovní a Race

Jsou sjezdové a jádrem velmi tvrdé lyže, které si vybírají opravdu zkušení lyžaři. Jak už samotný název napovídá, hodí se pro přesnou a rychlou jízdu terénem.

Crossové

V podstatě se jedná o další klasické sjezdové lyže. Ale díky tomu, že mají svůj střed širší (70-80 mm), jsou stabilnější a zvládnou i horší sněhové podmínky, či na nich lze vyrazit krátce i mimo sjezdovku.

Freeride, Freestyle

Tady už se dostáváme do větších legrácek. Rozhodně s těmito druhy nečekejte nudnou jízdu jen na svahu. Tyto lyže jsou přizpůsobeny právě pro dobrodružství a adrenalin mimo něj. Freeride jsou mnohem širší než ty klasické a mají posunutý střed, což pomáhá při jízdě v čerstvém sněhu – neboří se tolik. Freestyle jsou potom ještě více přizpůsobeny chtivým adrenalinovým sportovcům a jsou zkonstruovány pro různé triky a skoky. Délka těch prvních by měla být asi o 10 – 5cm kratší než je výška jezdce. Freestyle mohou být naopak až o 5 cm delší.

Obřačky

Vyznačují se tím, že jsou úzké pod vázáním (65 – 70mm). Umožní vám vykroužit dlouhý, plynulý oblouk. Tento typ bude spíše vhodný pro zkušenější lyžaře, kteří se již nebojí rychlosti a mají zvládnutou jízdu po hranách. Délka se rovná výšce vaší postavy.

Skialpy

Jsou speciálně přizpůsobeny na zimní túry - velmi lehké, lze na ně nasadit pomoci vázání pásy, se kterými můžete stoupat do kopce. Tak se můžete setkat s lidmi, kteří si takto vyšlápnou třeba Lysou a pak si ji sjedou.

Snowblade, Skiboard

Jedná se spíše už o freestylovou záležitost. Obě varianty jsou kratší (do 1m), přičemž Skiboardy jsou širší. U obou je střed posunut více k patě lyže.

Juniorské, dětské

Speciálně určené pro naše nejmenší s délkou ideálně po bradu. Správně vybranými lyžemi to jistě začíná, ale určitě nekončí. Až budete mít jasno v tom, co vše chcete na svahu zažít, je potřeba se i neméně svědomitě věnovat výběru dalších důležitých součástí vybavení lyžaře, od kvalitního sportovního oblečení, padnoucích lyžařských bot, lyžařských brýlí až po helmu. Bez všech tady těchto věciček totiž vaše zážitky mohou být poznamenány třeba nevyzpytatelným počasím. Pokud budete mít vaše lyžařské vybavení kompletní a v pořádku, budete na nemilá překvapení připraveni a nezaskočí vás změny počasí ani silnější vítr. Vaše dny na sjezdovce, nebo ve sněhobílých lesních závějích si užijete na maximum.

Publikováno: 18. 12. 2020

Kategorie: Sport

Autor: Adam