Kinesiotaping - efektivní metoda, která vás udrží v perfektní kondici
Obsah článku:
Trpíte bolestmi svalů, šlach, kloubů nebo páteře? Aktivně sportujete a hledáte způsob, jak urychlit regeneraci po náročném tréninku? K těmto a několika dalším účelům slouží kineziologické tejpování neboli kineziotaping. Oproti „klasickému“ fixačnímu tejpování je mnohem šetrnější a jemnější. Napomáhá k efektivnějšímu léčení a uzdravování a prodlužuje účinek masáží cílených na problematické partie svalového a kosterního systému.
Současní sportovci, na které jsou kladeny čím dál větší nároky na výkony, by se bez kineziotapingu neobešli. Kinesiotaping sportovcům (a nejen jim) pomáhá již od konce druhé poloviny dvacátého století, kdy tuto metodu vyvinuli japonští a korejští lékaři. Netrvalo dlouho a povědomí o kineziologických tejpech rozšířilo napříč celým světem.
K čemu se kinesiotaping využívá?
Svalová technika – princip spočívá v nalepování elastických pásek, které svou pružností odpovídají lidské kůži. Páska pokožku zvlní, což vede ke zvýšení trvalého průtoku krve i lymfy. Díky tejpům se prodlužuje uvolnění svalů, masáží a lymfodrenáží a dochází k aktivaci ozdravných procesů. Ligamentózní technika – tento způsob kineziologického tejpování vede ke stabilizaci vazů, přechodových částí páteře, trigerpointů a akupunkturních bodů. Fasciová technika – při této metodě dochází k normalizaci svalového napětí. Lymfatická technika – slouží jako prevence před opakovanou tvorbou lymfedémů. Dochází ke zvýšení průtoku lymfy, odvodu škodlivin (toxinů) z povrchových tkání. Korekce jizev – při střečování okrajů nebo míst se jizvy uvolňují a dochází k jejich odstranění (keloidní jizvy i jizvy přirostlé k podkoží). Mechanická korekce – slouží ke zlepšení postavení svalů, kloubů a kostí. Využívá se především po úraze nebo při sportu. Kinesiotejping je v současné době velmi populární a dalo by se říct, že zažívá boom. Aplikace tejpů je jednoduchá, rychlá a velmi efektivní. Tedy pouze za předpokladu osvojení tejpovacích technik. Těm se můžete naučit na odborných kurzech a školeních. Chcete-li do metodiky proniknout i vy, inspirujte se zkušenostmi jednoho z našich čtenářů. Zúčastnil se kurzu, který pořádá pražská masérská škola BUĎFiT s.r.o.Adam P. (33)
Kineziotejping mě zaujal již před několika lety a za tu dobu jsem absolvoval několik školení. Vstřebal jsem základní informace, ale bohužel jsem v praxi nedokázal tejpy aplikovat tak, aby výsledky stály za to. Lektoři sice tejpování rozumněli, ale školení vždy trvalo jeden den. A to je, vzhledem k rozsahu techniky, krátká doba. Nepolevil jsem a dal na doporučení svých známých (sportovců), kteří se zúčastnili třídenního kurzu masérské školy BUĎFiT. Kurz kineziotejpování vedl lektor a terapeut Petr Matoušek, který významně rozšířil mé stávající vědomosti o kineziotejpingu. Chcete-li se naučit „tejpovat“, pak byste tento kurz rozhodně neměli zmeškat. Kurzy jsou porádány nejen v Praze, ale i v Karlových Varech. Pokud vás kurz masérské školy BuďFit zaujal, přečtěte si o něm více na http://skola.budfit.info/kinesio-taping. A nezapomeňte nám dát vědět, jak jste byli s výukou Petra Matouška spokojení!Publikováno: 25. 09. 2014
Kategorie: Zdraví