Kompostérů pro občany přibývá. Obce na ně dostávají dotace
Obsah článku:
Přírodnímu hnojivu, které vzniká v kompostéru, se nic nevyrovná. Zahrádkáři vědí, že kompost je pokladem každé zahrady. Hnojivo, které je získáváno kompostováním, zlepšuje úrodnost půdy, a navíc touto cestou zahrádkáři efektivně zpracují přírodní odpad, který vzniká při údržbě zahrady. Obce nyní navíc mohou až do roku 2020 pořizovat kompostéry pro občany z dotací.
Kompost je velmi vhodnou náhradou chemických hnojiv a půdě i rostlinám velmi prospívá. S novelou zákona, která je účinná od 1. ledna 2015 navíc vzniká obcím povinnost třídění biologického odpadu. Za nedodržení této povinnosti mohou obcím hrozit vysoké pokuty.
Třídění biologického odpadu bezesporu splňují právě kompostéry. Nyní kompostérů v ČR přibývá, a to i díky dotacím pro občany na kompostéry, v rámci operačního programu Životní prostředí.
Co do kompostu nepatří?
Kompostování není žádná věda a tento způsob nakládání s přírodními odpady hravě zvládne každý. Je jen důležité vědět, co do kompostu nepatří. Kompostovat je možné posečenou trávu, spadané listí, vaječné skořápky, kuchyňské zbytky rostlinného původu, zeminu, hnůj, čajové lístky atd. V žádném případě však do kompostu nepatří popel z uhlí, namořené dřevo, kosti, maso, výkaly psů a koček atd.Co obce získají nákupem kompostérů z dotací?
Nákupem kompostérů pro občany obce zajistí povinnost třídění biologického odpadu, sníží se poplatky za svoz odpadů a zároveň přispěje k lepšímu životnímu prostředí.Operační program Životní prostředí
V rámci operačního programu Životní prostředí obce mohou čerpat i dotace - sběrné dvory, na pořízení bio popelnic, svoz a separaci tříděného odpadu, rekultivaci starých skládek či svozové techniky. Kvalita životního prostředí je pro nás, ale i pro budoucí generaci velmi důležitá. A právě správným a efektivním nakládáním s odpady své životní prostředí pomáháme chránit.Publikováno: 25. 11. 2016
Kategorie: Finance