Mýty a pověry o kávě

Mýty a pověry o kávě

Nedovedete si bez chutné kávy představit svůj den? Připravte si hrneček aromatického nápoje a pohodlně se usaďte. Představíte vám největší mýty a pověry o kávě. Zbavte se tak konečně strachu, že je káva něco nebezpečného a ohrozí váš život.

Mýtus – Káva je nebezpečná droga

Slyšeli jste už tvrzení, že káva je nebezpečná droga a škodí zdraví? Zapomeňte na tuto informaci a zaměřte se na veškeré faktory, jak káva působí na naše tělo. Pokud netrpíte vysokým tlakem ani nemáte problémy se srdcem, káva je pro vás zcela vhodným a chutným nápojem. Dopřejte si jí denně maximálně čtyři až šest šálků. Kofein vás příjemně nabudí k psychickým i fyzickým činnostem a navíc podpoří správné fungování vašeho metabolismu.

Mýtus – Káva zhoršuje kocovinu

V tomto případě je opak pravdou. O kávě je známo, že patří mezi nejlepší léky na kocovinu. Zapomeňte na rady tipu, čím se zkazíte, tím se také spravíte. Pokud za sebou máte bujarou noc nebo jste se vrátili nad ránem z večírku, dopřejte si hrnek horké kávy z profesionálního kávovaru. Bolehlav, pocit na omdlení i nepříjemná pachuť v ústech budou okamžitě pryč.

Mýtus – Káva se nesmí při cvičení

Ani toto tvrzení není pravdivé. Káva naopak dokáže velmi rychle a účinně zmírnit bolest svalů po zvýšené zátěži. Zapomeňte na nezdravé energy drinky a dopřejte si kávu i při fyzické aktivitě. Klidně ji popíjejte během cvičení.

Mýtus – Káva není zdravá

Možná jste už slyšeli rozšířený mýtus, že káva nepatří mezi zdravé potraviny. V tomto případě je to však opět trochu jinak. Káva se i podle vědeckých výzkumů hodí do zdravého životního stylu. Skvěle doplní vyvážený a pestrý jídelníček. Můžete s ní začít svůj den nebo si dopřát zrnkovou kávu třeba po obědě. Stejně jako čaj je káva oblíbeným horkým drinkem, když si naplánujete posezení s rodinou nebo přáteli.

Mýtus – Káva vám vyvolá problémy se spánkem

Ani toto tvrzení není pravdivé. Káva je sice nápoj, který vám dodá energii a nabudí vás k psychickým i fyzickým činnostem, ale v tomto případě stačí, dát si kávu ve vhodnou hodinu. Pokud víte, že na vás působí kofein silně, dejte si poslední kávu do 16 hodiny. Pokud potřebujete pracovat déle nebo máte třeba večerní schůzku, nebojte si dát kávu i po večeři. Je dobré vysledovat, jak přesně působí na vás a podle toho se řídit. Skvělou možností je také káva bez kofeinu.

Publikováno: 19. 01. 2022

Kategorie: Strava

Autor: Adam