Zdravotní pojištění cizinců v ČR

Chcete zaměstnávat, nebo zaměstnáváte cizince a nevíte, jak je to se zdravotním pojištěním? Nemáte v tom jasno, nebo snad vůbec netušíte? Pokud je nějaká odpověď na tyto otázky ano, jste rozhodně na správném místě. Pojďme se na to podívat trošku podrobněji. 

Součástí veřejného zdravotního pojištění se cizinec stává, pokud je zaměstnáván zaměstnavatelem, který má sídlo na území České republiky, nebo má cizinec trvalý pobyt na území ČR.  

V naší republice jsou vlastně dva způsoby komerčního zdravotního pojištění cizinců

1. Komplexní zdravotní pojištění 

Pokud pořídíte cizinci komplexní zdravotní pojištění, vyhýbáte se veškerým dalším problémům. Právě komplexní pojištění je zaměřeno na cizince s dlouhodobým pobytem v České republice.


Z toho jsou potom propláceny veškeré náklady spojené s ošetřením cizince. Výhodou tohoto pojištění je v první řadě to, že nemusíte platit za poplatky u lékaře za zdravotní prohlídky, zubaře, očkování a veškeré další výdaje pro vás jako zaměstnavatele tím odpadají.

2. Pojištění nutné a neodkladné neboli jinak řečeno cestovní pojištění cizince

Pokud zaměstnáváte občany Evropské unie a rozhodnou se pro pobyt v České republice, tak mají nárok na neodkladnou zdravotní péči. Tedy nejnutnější pomoc při záchraně lidského života. Zde je však podmínkou zaplacení zdravotního pojištění ve své zemi a karta European Health Insurance Card ve zkratce EHIC. V překladu se jedná o Evropský průkaz zdravotního pojištění. Ale pozor, i ten má platnost pouze na určitou dobu. 

Je tedy všem jasné, že cizinec dostane pouze nezbytně nutnou péči. Pokud by následně probíhala nějaké vyšetření, musí si cizinec vše hradit ze svého, nebo se může nechat vyšetřit ve svém domovském státě. Což znamená, že vám cizinec také může odjet, a to se pro vás jako zaměstnavatele rozhodně nevyplatí. 


Kolik mě to vlastně bude stát? 

Cena zdravotního pojištění cizince je různá. Nejnutnější zdravotní pojištění se odvíjí od vašich příjmů. Na rozdíl od komplexního komerčního zdravotního pojištění, které se liší podle varianty a bonusů. Nikdo, kdo se v tom neorientuje každý den, ale nemůže vědět, co je vlastně nejvýhodnější. 

A na to existuje jednoduchá odpověď

Pokud nevíte jak na to, tak to nejlehčí, co můžete udělat je, že si necháte poradit. A tou nejlepší volbou je agentura IRS Czech. Agentura vám se vším pomůže od A až po Z. Nejen, že vám najde nejvýhodnější zdravotní pojištění pro cizince, al pomůže vám i s bonusy, které má každá pojišťovna. Agentura vám pomůže také s vízy pro své zaměstnance, ať už se jedná o dlouhodobé vízum, či krátkodobé. 

Jednoduše řečeno agentura IRS Czech je tou nejlepší volbou, protože budete mít pro své zaměstnance vše vyřízeno okamžitě a bez sebemenšího problému. 

Publikováno: 29. 11. 2023

Kategorie: Finance

Autor: Markéta Havlíčková