Olivový olej nesmí v kuchyni chybět. Ale jak poznat ten kvalitní?

Olivový olej nesmí v kuchyni chybět. Ale jak poznat ten kvalitní?

Olivový olej je nedílnou součástí středomořské kuchyně. Je opěvován za své blahodárné účinky na lidské zdraví, a to především díky obsahu mononenasycených mastných kyselin a vitaminu E. V posledních letech na něj nedají dopustit ani našinci, ale ne každý dokáže rozeznat skutečnou kvalitu. Aneb není olej jako olej a my vám prozradíme, na co si dát při výběru pozor.

Kvalitu ovlivňuje způsob pěstování a následné zpracování

Kvalitu olivového oleje ovlivňuje celá řada faktorů. Vše začíná při samotném pěstování – důležité jsou složení půdy a povětrnostní podmínky. Neméně podstatná je fáze sklizně, respektive stupeň zralosti, ve kterém jsou olivy sklízeny. A samozřejmě i proces výroby, tedy zpracování plodů.

Na barvě nezáleží

Ohledně kvality olivového oleje zároveň panují určité mýty, které se však na pravdě nezakládají. Mezi nejrozšířenější omyly patří informace, že o kvalitě produktu vypovídá barva. Proto se některé oleje prodávají v tmavě modrých sklenicích a podvědomě tak ovlivňují nakupující.

Jak probíhá degustace?

Degustátoři tak mají poměrně složitý úkol – rozeznat kvalitní olivový olej není s ohledem ne výše uvedená fakta snadné. Při degustaci se zaměřují na dva základní parametry – chemické a organoleptické vlastnosti. V praxi jde o kyselost, stupeň oxidace, vůně a chuť. Dobrý olej má vyváženou, hladkou chuť, která se v ústech rozvíjí. Může se jednat například o ovocnou, štiplavou, hořkou, vyzrálou, sladkou nebo jinou chuť, až po specifické příchutě „po zelených listech“, „mandlích“, „jablku“ apod.

Olivový olej také na pečení?

Navzdory zažitým mýtům a polopravdám je olivový olej vhodný i pro přípravu jídel při vyšších teplotách, takže je vhodný dokonce pro pečení. Stačí, když máslo nahradíte olivovým olejem v poměru 3:4. Vyzkoušejte třeba tento recept na vánoční tříkrálový koláč.

Článek vznikl ve spolupráci s magazínem plným kreativních nápadů ostrov-inspirace.cz.

Publikováno: 03. 12. 2020

Kategorie: Strava

Autor: Adam

Tagy: jak poznat kvalitní olivový olej