Toužíte po zážitku?

Dovolená na Třeboňsku pro každého. V krásném penzionu se Vám bude líbit.

Proč je chytrý iPhone 14 Pro Max tak žádaný? Vyzkoušejte a pochopíte!

Tip na MEGAubytování

Portál Neutralne.cz se Vám vždy snaží doporučit vhodné tipy, které Vám usnadní Váš každodenní život. Proto Vám dáváme do pozornosti portál MegaUbytko.cz, na kterém naleznete více než 4900 ubytovacích zařízení v České republice a na Slovensku. Letní dovolenou si vyberete v rubrice ubytování Pálava, zatímco pobyt na Vaši dovolenou během zimních měsíců naleznete na ubytování Jeseníky. Dovolená v Česku je vždy dobrý nápad.

Uncategorized

Dilema (téměř) každého řidiče: Plechové nebo alu disky?

Šaty dělají člověka a kola zase auto. Jistě, jde o poněkud klišovité fráze, ale schválně se někdy zkuste projít po parkovišti a pokochejte se pohledem na vozový park svých sousedů. Stylové disky výrazně přidají na atraktivitě i staršímu vozu a ty „obyčejné“ naopak uberou na estetice i zbrusu novému modelu. Výběr kol proto nepodceňujte. Prozradíme vám, kdy se vyplatí vsadit na hliník a kdy je naopak vhodná doba pro ocel.

Výhody a nevýhody „elektronů“

Litá kola, alu kola, elektrony. Tři výrazy, které označují jeden a ten samý prvek, který se v posledních letech těší nebývalé popularitě. Jsou dražší (jejich cena může dokonce převýšit hodnotu staršího vozu) než ocelové disky, ale zato se obvykle pyšní dokonalým designem, o kterém si mohou „plecháče“ nechat zdát. Zajímavý je také výběr barevných kombinací – s trochou štěstí najdete vybraná alu kola v odstínu, který koresponduje s barvou vozidla. Ostudu vám však neudělá ani pochromovaná varianta, díky které může působit luxusně i vůz, který je jinak zralý na vrakoviště. Efektivní jsou také kontrasty mezi tmavým/světlým lakem vozidla a světlým/tmavým odstínem disků.

Estetický přínos je neoddiskutovatelný a mezi další výhody patří nízká hmotnost. Jenomže nic není dokonalé a i v případě litých kol najdeme spoustu nedostatků, kvůli kterým bychom měli jejich užívání přinejmenším zvážit. Umožňují nasazení širších pneu a tedy i zvýšení přilnavosti, ovšem za cenu vyšší spotřeby paliva a poklesu jízdní dynamiky. Vůz s elektrony má mimo jiné i problémy na rozbředlém sněhu a během jízdy v „kolejích“ pocítíte nepříjemné škubání volantu. Zvolíte-li větší průměr kol, počítejte s citelně horším jízdním komfortem a rychlejším opotřebením podvozku.

Výhody a nevýhody „plecháčů“

Pokud jste si při koupi automobilu nepřiplatili za hliníkové disky a jezdíte na klasice v podobě plechových (ocelových) kol, nezoufejte. Přesto, že nejsou tak pěkné jako elektrony, mají své výhody, které oceníte především v zimě. Hliníková kola ztrácí v průběhu zimních měsíců svůj lesk a zajdou. Může za to sůl a další faktory, kvůli kterým se na nich dochází k vylučování oxidu hlinitého. Budete-li během tuhé zimy jezdit na liťácích, pravděpodobně to bude jejich poslední sezóna. Plechové disky jsou držákem a když přeci jen oreznou, můžete je nechat opískovat a znovu nalakovat. Navíc jsou mnohem odolnější vůči mechanickému poškození, což přivítají zejména méně zkušení řidiči. Pokud čas od času najedete na obrubník, měli byste od elektronů upustit. Nárazy vedou k nevratnému poškození kol nebo přinejmenším ztrátě atraktivity. Plechová kola většinou chrání poklice, jejichž pořizovací cena je v porovnání s hliníkovými disky zanedbatelná. I bez poklic však dojde pouze k odření okraje ráfku, který stačí ošetřit univerzální antikorozní barvou.

Resumé

Chcete-li si ušetřit spoustu starostí a samozřejmě i peněz, jezděte v zimě na plechových a v létě hliníkových discích.