POZOR, odhadní a tržní cena nemovitosti není totéž!

POZOR, odhadní a tržní cena nemovitosti není totéž!

Jak prodat nemovitost a neprodělat na tom? Otázka, jak utržit co nejvíce, nedává spát žádnému prodejci. Kdo by nechtěl za svoji nemovitost dostat dobře zaplaceno? Jak ale dospět k ceně, která bude optimální a stravitelná, jak pro prodejce, tak pro potenciálního kupce? Klíč tkví v odhadní tržní ceně. Odhad tržní ceny nemovitosti je v podstatě takový odrazový můstek pro celou obchodní transakci. V první řadě je třeba odlišit rozdíl mezi znaleckým posudkem a odhadem ceny nemovitosti. Přestože laická veřejnost je vnímá za totožné, každý z nich znamená něco jiného a nelze je zaměňovat, protože rozdíly mezi nimi jsou zásadní.

Co je to znalecký posudek?

Znalecký posudek připravuje soudní znalec. Většina z nás na znalecký posudek narazila při koupi a prodeji nemovitosti. Finanční úřad si nárokuje 3 % jako daň z prodeje a znaleckým posudkem se jistí pro případ, že by někoho napadlo cenu uměle ponížit, aby se placení daně vyhnul, nebo částku minimalizoval. Znalec prodávanou nemovitost zhlédne, posoudí a vypočítá její hodnotu, která je brána jako stěžejní pro odvod daně dle lege artis.

Co je to tržní cena?

Odhad ale absolutně nic nevypovídá o tom, jaká je její tržní cena na poli realit. Tržní cena je totiž zajímavá nejen pro prodávajícího, aby věděl, jak vysoko ceny šponovat, ale také pro banky, které poskytují hypotéky, které zajímá, jakou má objekt reálnou hodnotu v čase a prostoru. Laicky řečeno, znalecký posudek nese informaci o tom, za kolik se prostavělo a před jakou dobou, zatímco odhad tržní ceny vypovídá o srovnání obdobných nemovitostí v blízkém okolí. S výpočtem tržní ceny i zajištění odhadu pomůže realitní kancelář. Stačí nakontaktovat odborníky z realitní kanceláře v Brně, kteří okamžitě zajistí požadované služby, nabídnou doplňující služby a začnou vaši nemovitost určenou k prodeji adekvátním způsobem prezentovat. Unicareal s.r.o. Roubalova 455/4 Brno-střed-Stránice 602 00 Tel: 541 211 876 Email: info@unicareal.cz https://www.unicareal.cz/

Publikováno: 13. 02. 2020

Kategorie: Finance

Autor: Adam