Praktické využití automatizace a řídících systémů

Praktické využití automatizace a řídících systémů

V posledních deseti letech je automatizace velice skloňovaným tématem, ostatně není se čemu divit, protože do mnoha podniků vnáší vyšší efektivitu a produktivitu. V podstatě se jedná o rychle se rozvíjející obor, který nachází uplatnění v takřka všech oblastech. Slouží k regulaci průmyslových zařízení a procesů, a to pomocí takzvaných řídících systémů. V následujících řádcích vám prozradíme, proč byste se o automatizaci měli zajímat i vy. Usnadňuje práci, stejně tak eliminuje potřebu přítomnosti člověka, čímž se snižuje riziko selhání lidského faktoru. Každá mince má však dvě strany, automatizace má vyšší nároky na kvalifikaci zaměstnanců, protože jsou potřební pracovníci, již se orientují ve výrobních technologiích.

V automatizaci se používají řídící systémy

Jakmile se rozhodnete i pro automatizaci ve vaší společnosti, počítejte s tím, že musíte investovat do řídících systémů. Slouží k ovládání konkrétních technologických procesů, takže řídící systémy by se daly charakterizovat jako programovatelná zařízení s ovládacími panely a centrální řídící jednotkou. Technologie nejsou neomylné, i u nich dochází k různým poruchám, přestože to není tak časté. Právě z daného důvodu je součástí řídících systémů diagnostika poruch a běžných pracovních fází.

PLC řídící systémy

Specifickou kategorií jsou PLC řídící systémy, které zvládnou automatizovat takřka cokoliv, a proto nacházejí uplatnění ve strojírenství, chemickém průmyslu, zemědělství i energetice. PLC řídící systémy jsou malé programovatelné logické automaty, respektive malé počítače, které zpracovávají digitální či analogové vstupy a výstupy. Pokud hledáte odborníka na řídící systémy a automatizaci, obraťte se na společnost Aplaus spol. s r.o., která v daném segmentu působí dlouhá léta.

Publikováno: 12. 03. 2021

Kategorie: Technika

Autor: Adam