Pro řidiče: Jak prodloužit životnost autobaterie?

Pro řidiče: Jak prodloužit životnost autobaterie?

Trápí vás autobaterie, která nečekaně vypověděla službu – a to jste si ji pořídili teprve nedávno? Pokud vás zlobí natolik, že se ji již nelze zachránit, pak vám nezbude než si pořídit novou a kvalitnější. Měli byste se však seznámit se základními pravidly péče, protože jedině jejich dodržováním zamezíte tomu, aby se nepříjemná situace opakovala. Autobaterie vám vydrží podstatně déle a nebudete rozpočet zatěžovat tak častými výměnami. Stačí se řídit následujícími doporučeními.

Jak autobaterii správně dobíjet?

Vybití autobaterie nepatří k příjemným okamžikům. A jak praví Murphyho zákon, většinou k tomu dojde ve chvíli, kdy se nemáte čas zdržovat nabíjením. Případně na křižovatce nebo při čekání v koloně. Přitom stačí tak málo – udržovat ji nabitou. Nabitá autobaterie si udržuje původní hodnoty a výrazně se prodlouží její celková životnost. Autobaterii dobíjí zařízení zvané alternátor. Absolvujete-li pravidelně delší cesty, neměli byste se setkat s problémem. Ale co když vaše nejdelší cesta vede od domu k nepříliš vzdálenému obchodnímu centru? Právě „popojíždění“ po městě je příčinou rychlého vybití. Riziko, že vám automobil nepůjde nastartovat, můžete minimalizovat pravidelným dobíjením. Měli byste tak činit zejména v zimě, kdy je kapacita autobaterie z důvodu nízkých teplot o poznání nižší než během roku. Podstatné je, abyste při nabíjení dodržovali pokyny dané výrobcem auto - baterie a nemanipulovali v její blízkosti s otevřeným ohněm. Místnost, ve které nabíjení probíhá, by měla být dobře odvětrána.

Když je čas na pořízení nové autobaterie

Kvalitní autobaterie vám může vydržet poměrně dlouho, ale nikoliv věčně. Až nadejde její čas, poohlédněte se po nové. V manuálu ke svému vozu najdete přesné instrukce, jak vybrat správný typ. Případně se zeptejte specializovaného prodejce, který vám doporučí vhodný typ. Například na https://www.nekvinda-obchod.cz/1-autobaterie/, kde najdete autobaterie podle typu auta.

Publikováno: 30. 12. 2017

Kategorie: Auto-moto

Autor: Adam

Tagy: autobaterie podle typu auta | jak vybrat autobaterii | životnost autobaterie