Recenze poloprofesionální zrcadlovky Nikon D7100

Recenze poloprofesionální zrcadlovky Nikon D7100

Uvažujete o digitální zrcadlovce a nespokojíte se jen tak s něčím? Pokud vám populární Nikon D7000 připadá zastaralý, vsaďte na nejnovější přírůstek řady DX, model D7100. Na trhu je zhruba půl roku a v podstatě jde o upgrade předchozí verze. Nenechte se však zmást, oním upgradem máme na myslí spoustu podstatných vylepšení a změn, které drtivou většinu příznivců značky potěší. Pusťme se do toho.

Nenechte se oklamat zevnějškem

Zrcadlovka Nikon D7100 je na první pohled velmi podobný modelu D7000 a je snadné je zaměnit. Co se však liší jsou „střeva“. Uvnitř fotoaparátu je nový APS-C snímač CMOS s 24,1 Mpx a obrazový procesor EXPEED 3 (ano – ten, který dává Nikon i do profesionální řady zrcadlovek). Citlivost ISO se pohybuje v rozsahu 100 do 25 600. Šasi je vyrobeno z kombinace hořčíku a plastu a díky řádnému utěsnění od něj nevnikne prach ani vlhkost. Na zadní straně fotoaparátu se skví 3,2' LCD displej s úctyhodným rozlišením 1 228 800 obr. bodů, který pořízené snímky jasně zobrazuje i během slunečného dne. Další novinkou je také aretace kruhového ovladače.

Ostření a kvalita fotografií

Nikon D7100 dává uživateli na výběr z 51 zaostřovacích bodů, z nichž je 15 křížového typu. Potěší i velký hledáček se 100 % pokrytím a zvětšením 0,94x. Na matnici nechybí vodováha, která vám pomůže určit správný sklon a to nejen horizontální, ale také vertikální. Hledáček zobrazuje informace v bílé barvě (další novinka), která je za šera příjemnější než běžná žlutozelená. Fotoaparát zaostřuje velmi rychle a pokud vám nebude vyhovovat počet aktivních bodů, můžete ho redukovat. A jak vypadá to, co by vás mělo zajímat ze všeho nejvíce? Fotografie jsou velmi ostré a detailní a to i při vyšší citlivosti. V Nikonu D7100 nenajdete antiliasingový filtr, od kterého už upustilo i několik dalších výrobců. Obraz je bez filtru čistší a díky přítomnosti čipu s velkým rozlišením se neobjevuje moiré, ke kterému antiliasingový filtr slouží. Chcete-li však naplno využít potenciál fotoaparátu, nezbude vám, než zakoupit kvalitní objektivy. Pořízené fotky lze ukládat ve formátech JPEG a RAW, video pak jako MPEG-4 nebo MOV. Chystáte-li se fotit v plné velikosti a rozlišení, určitě se neobejdete bez velkokapacitní SD karty. Jedna fotografie JPEG může mít 10 MB a formát RAW trojnásobek. Foťák pojme dvě karty zároveň a je jen na vás, zda nastavíte ukládání fotografií na jednu nebo obě karty. Ukládání je možno zkombinovat tak, že se na jednu paměťovou kartu uloží fotografie v JPEG a na druhou v RAW.

Speciální funkce

Fotoaparát má i spoustu speciálních funkcí jako je jednoduché vytváření HDR fotografií kombinací dvou expozic z jediného snímku, nebo časosběrným snímáním. Nechybí ani efekty v podobě nočního vidění, barevné skici, efekt miniatury, selektivní barva a pár dalších funkcí pro hračičky. Neměli bychom však zapomínat ani na možnost bezdrátového připojení s počítačem a ovládání prostřednictvím dálkového ovladače. Možná vás však zklame chybějící GPS modul a Wi-Fi pro bezdrátový přenos dat. Shrnuto a podtrženo, D7100 se svého nástupnictví ujal velmi dobře a opět nabízí to, co od Nikonu tak nějak čekáme – velmi povedené fotografie. Mezi poloprofesionálními zrcadlovkami je tento model jasnou jedničkou. D7100 front D7100 Top D7100 Foto: aaron.cz

Publikováno: 01. 10. 2013

Kategorie: Elektronika

Autor: Adam

Tagy: D7100 názory | D7100 recenze | fotoaparáty Nikon | Nikon D7100 | objektivy Nikon