Proč je chytrý iPhone 14 Pro Max tak žádaný? Vyzkoušejte a pochopíte!

Tip na MEGAubytování

Portál Neutralne.cz se Vám vždy snaží doporučit vhodné tipy, které Vám usnadní Váš každodenní život. Proto Vám dáváme do pozornosti portál MegaUbytko.cz, na kterém naleznete více než 4900 ubytovacích zařízení v České republice a na Slovensku. Letní dovolenou si vyberete v rubrice ubytování Pálava, zatímco pobyt na Vaši dovolenou během zimních měsíců naleznete na ubytování Jeseníky. Dovolená v Česku je vždy dobrý nápad.

Elektronika

Recenze poloprofesionální zrcadlovky Nikon D7100

Uvažujete o digitální zrcadlovce a nespokojíte se jen tak s něčím? Pokud vám populární Nikon D7000 připadá zastaralý, vsaďte na nejnovější přírůstek řady DX, model D7100. Na trhu je zhruba půl roku a v podstatě jde o upgrade předchozí verze. Nenechte se však zmást, oním upgradem máme na myslí spoustu podstatných vylepšení a změn, které drtivou většinu příznivců značky potěší. Pusťme se do toho.

Nenechte se oklamat zevnějškem

Zrcadlovka Nikon D7100 je na první pohled velmi podobný modelu D7000 a je snadné je zaměnit. Co se však liší jsou „střeva“. Uvnitř fotoaparátu je nový APS-C snímač CMOS s 24,1 Mpx a obrazový procesor EXPEED 3 (ano – ten, který dává Nikon i do profesionální řady zrcadlovek). Citlivost ISO se pohybuje v rozsahu 100 do 25 600.

Šasi je vyrobeno z kombinace hořčíku a plastu a díky řádnému utěsnění od něj nevnikne prach ani vlhkost. Na zadní straně fotoaparátu se skví 3,2′ LCD displej s úctyhodným rozlišením 1 228 800 obr. bodů, který pořízené snímky jasně zobrazuje i během slunečného dne. Další novinkou je také aretace kruhového ovladače.

Ostření a kvalita fotografií

Nikon D7100 dává uživateli na výběr z 51 zaostřovacích bodů, z nichž je 15 křížového typu. Potěší i velký hledáček se 100 % pokrytím a zvětšením 0,94x. Na matnici nechybí vodováha, která vám pomůže určit správný sklon a to nejen horizontální, ale také vertikální. Hledáček zobrazuje informace v bílé barvě (další novinka), která je za šera příjemnější než běžná žlutozelená. Fotoaparát zaostřuje velmi rychle a pokud vám nebude vyhovovat počet aktivních bodů, můžete ho redukovat.

A jak vypadá to, co by vás mělo zajímat ze všeho nejvíce? Fotografie jsou velmi ostré a detailní a to i při vyšší citlivosti. V Nikonu D7100 nenajdete antiliasingový filtr, od kterého už upustilo i několik dalších výrobců. Obraz je bez filtru čistší a díky přítomnosti čipu s velkým rozlišením se neobjevuje moiré, ke kterému antiliasingový filtr slouží. Chcete-li však naplno využít potenciál fotoaparátu, nezbude vám, než zakoupit kvalitní objektivy.

Pořízené fotky lze ukládat ve formátech JPEG a RAW, video pak jako MPEG-4 nebo MOV. Chystáte-li se fotit v plné velikosti a rozlišení, určitě se neobejdete bez velkokapacitní SD karty. Jedna fotografie JPEG může mít 10 MB a formát RAW trojnásobek. Foťák pojme dvě karty zároveň a je jen na vás, zda nastavíte ukládání fotografií na jednu nebo obě karty. Ukládání je možno zkombinovat tak, že se na jednu paměťovou kartu uloží fotografie v JPEG a na druhou v RAW.

Speciální funkce

Fotoaparát má i spoustu speciálních funkcí jako je jednoduché vytváření HDR fotografií kombinací dvou expozic z jediného snímku, nebo časosběrným snímáním. Nechybí ani efekty v podobě nočního vidění, barevné skici, efekt miniatury, selektivní barva a pár dalších funkcí pro hračičky. Neměli bychom však zapomínat ani na možnost bezdrátového připojení s počítačem a ovládání prostřednictvím dálkového ovladače. Možná vás však zklame chybějící GPS modul a Wi-Fi pro bezdrátový přenos dat.

Shrnuto a podtrženo, D7100 se svého nástupnictví ujal velmi dobře a opět nabízí to, co od Nikonu tak nějak čekáme – velmi povedené fotografie. Mezi poloprofesionálními zrcadlovkami je tento model jasnou jedničkou.

D7100 front

D7100 Top

D7100

Foto: aaron.cz