Bez turbodmychadla ani ránu

Bez turbodmychadla ani ránu

Moderní spalovací motor se bez turbodmychadla neobejde. Primární funkcí tohoto zařízení je dodávka vzduchu do motoru a k mu pohonu slouží odpadní energie z výfukových plynů. Stará se o zvýšení výkonu, točivého momentu a účinnosti a kromě toho snižuje emise a šetří pohonné hmoty. Nepostradatelný mechanismus se skládá z turbíny a kompresoru, které jsou uloženy na společné hřídeli. A přestože konstrukce není nikterak složitá, časem se opotřebuje. Není se čemu divit, vždyť pracuje v rozmezí 10 000 až 150 000 otáček. Při extrémní jízdě pak dokonce o 50 000 více.

Životnost turba

Moderní turbodmychadlo je konstruováno tak, aby vydrželo v provozu přibližně 6 000 motohodin, což je při průměrné rychlosti a průměrném zatížení zhruba čtvrt milionu kilometrů. V praxi se však doporučuje generální oprava (výměna opravárenské sady, tedy ložisek a ucpávkových kroužků) po ujetí cca 150 000 kilometrů a v případě výrazně nižšího výkonu motoru nebo jiných problémů dříve. Budete-li dodržovat správné provozní podmínky (čistý protékající olej a ne příliš horké výfukové plyny), nemělo by vás turbodmychadlo zradit. K poškození dochází především při nedodržování několika zásad – po rychlé jízdě nechte motor cca 2 minuty běžet na volnoběh a až poté ho vypněte. V opačném případě může dojít k přepálení zahřátého oleje, který ucpe přívod a turbodmychadlo poškodí. Tento nešvar se týká benzinových motorů, u turbodieselových je teplota výfukových plynů nižší.

Problémy s turbem? Vyřešte je obratem!

Nefunkční turbo lze repasovat nebo nahradit zcela novým kusem. Repase je samozřejmě levnější, ale o to větší pozor si musíte dát na kvalitu náhradních dílů. Drtivou většinu běžných poškození vám pomohou vyřešit specialisté z firmy TURBÍNY CZ, která se opravou turbín zabývá mnoho let. Společnost disponuje vlastními sklady a repasované turbo vám zašle obratem. Samozřejmostí je i prodej zbrusu nových turbodmychadel od předních světových výrobců jako je Toyota, Mitsubishi, Garrett, Schwitzer nebo Holset. Katalog si můžete prohlédnout na webu turbiny.cz.

Publikováno: 05. 06. 2013

Kategorie: Auto-moto

Autor: Adam

Tagy: turbo | turbodmychadla | turbodmychadlo