Proč je chytrý iPhone 14 Pro Max tak žádaný? Vyzkoušejte a pochopíte!

Tip na MEGAubytování

Portál Neutralne.cz se Vám vždy snaží doporučit vhodné tipy, které Vám usnadní Váš každodenní život. Proto Vám dáváme do pozornosti portál MegaUbytko.cz, na kterém naleznete více než 4900 ubytovacích zařízení v České republice a na Slovensku. Letní dovolenou si vyberete v rubrice ubytování Pálava, zatímco pobyt na Vaši dovolenou během zimních měsíců naleznete na ubytování Jeseníky. Dovolená v Česku je vždy dobrý nápad.

Auto-moto

Bez turbodmychadla ani ránu

Moderní spalovací motor se bez turbodmychadla neobejde. Primární funkcí tohoto zařízení je dodávka vzduchu do motoru a k mu pohonu slouží odpadní energie z výfukových plynů. Stará se o zvýšení výkonu, točivého momentu a účinnosti a kromě toho snižuje emise a šetří pohonné hmoty. Nepostradatelný mechanismus se skládá z turbíny a kompresoru, které jsou uloženy na společné hřídeli. A přestože konstrukce není nikterak složitá, časem se opotřebuje. Není se čemu divit, vždyť pracuje v rozmezí 10 000 až 150 000 otáček. Při extrémní jízdě pak dokonce o 50 000 více.

Životnost turba

Moderní turbodmychadlo je konstruováno tak, aby vydrželo v provozu přibližně 6 000 motohodin, což je při průměrné rychlosti a průměrném zatížení zhruba čtvrt milionu kilometrů. V praxi se však doporučuje generální oprava (výměna opravárenské sady, tedy ložisek a ucpávkových kroužků) po ujetí cca 150 000 kilometrů a v případě výrazně nižšího výkonu motoru nebo jiných problémů dříve.

Budete-li dodržovat správné provozní podmínky (čistý protékající olej a ne příliš horké výfukové plyny), nemělo by vás turbodmychadlo zradit. K poškození dochází především při nedodržování několika zásad – po rychlé jízdě nechte motor cca 2 minuty běžet na volnoběh a až poté ho vypněte. V opačném případě může dojít k přepálení zahřátého oleje, který ucpe přívod a turbodmychadlo poškodí. Tento nešvar se týká benzinových motorů, u turbodieselových je teplota výfukových plynů nižší.

Problémy s turbem? Vyřešte je obratem!

Nefunkční turbo lze repasovat nebo nahradit zcela novým kusem. Repase je samozřejmě levnější, ale o to větší pozor si musíte dát na kvalitu náhradních dílů. Drtivou většinu běžných poškození vám pomohou vyřešit specialisté z firmy TURBÍNY CZ, která se opravou turbín zabývá mnoho let. Společnost disponuje vlastními sklady a repasované turbo vám zašle obratem. Samozřejmostí je i prodej zbrusu nových turbodmychadel od předních světových výrobců jako je Toyota, Mitsubishi, Garrett, Schwitzer nebo Holset. Katalog si můžete prohlédnout na webu turbiny.cz.