Srovnáním hypoték ušetříte desítky tisíc

Srovnáním hypoték ušetříte desítky tisíc

Zdá se vám, že přišel čas vyřešit bytovou otázku a vymanit se jednou provždy z role podnájemníka? O vlastním bydlení sní téměř každý, ovšem bez vhodného financování si většina z nás může o vlastním domě nebo bytě skutečně jen nechat zdát. Ušetřit několik set tisíc nebo milionů bokem je oříšek i pro ty, kterým se na výplatní pásce skví poměrně slušné sumy a jedinou možností, jak se k vlastnímu bydlení dostat mnohem dříve, je některý z úvěrů na bydlení. V případě, že nemáte nárok nebo vám jednoduše nevyhovuje úvěr od spořitelny, se váš výběr omezí na některý z hypotéčních úvěrů. Díky obrovské konkurenci hypotéčních a obchodních bank je naštěstí z čeho vybírat. Otázkou je, která z hypoték je ta nejlevnější.

Výhodná hypotéka? Ale jak ji poznáme?

Věřitelé lákají klienty na spoustu rozmanitých výhod a to nejčastěji v podobě nižší úrokové sazby, delšího fixačního období nebo úsporách na poplatcích. A jsou to právě poplatky, na které většina z nás pohlíží jako na zanedbatelnou položku, ovšem s ohledem na délku splácení mohou vyšší poplatky navýšit celkovou splatnou částku mnohem výrazněji, než o něco nižší úročení. Předtím, než o hypotéku zažádáte, je proto na místě důkladný průzkum trhu. Do něj se můžete pustit i z pohodlí domova, nejlépe s pomocí některého ze srovnávačů. Mezi ty nejlepší patří i oblíbený portál ušetřeno.cz, který vždy pracuje s aktuálními daty a zaručuje velmi přesné srovnání. Jak moc se mohou dvě, poměrně podobné, nabídky lišit, vám ukážeme na dvou konkurenčních produktech od ČSOB a Komerční banky.

Rozhodli jsme se pro úvěr ve výši 2 mil. korun, rozložili splátky na 20 let a zvolili fixaci na prví 4 roky. ČSOB hypotéka se chlubí úrokovou sazbou 4,39 % a splátkou ve výši 12 274 korun, kdežto úvěr od „Komerčky“ ročním úročením od 3,99 %, přičemž měsíční splátka činí 12 190 korun. Zanedbatelný rozdíl 84 korun se za tak 20 let navýší na více než 20 000 Kč. V případě jiných parametrů se však může vyšplhat na mnohonásobně vyšší částku.

Není vítězů, ale ani poražených

I přesto, že byla v našem srovnání výhodnější hypotéka KB, nelze v žádné případě s určitostí říct, že tomu tak bude vždy. Klíčovou roli hrají vaše individuální požadavky, ochota riskovat kratší období fixace nebo se naopak upnout na méně výhodný, ale zato stabilní úrok. Jisté je jen to, že bez přesného srovnání výslednou úsporu neodhadnete.

Publikováno: 20. 02. 2013

Kategorie: Finance

Autor: Adam

Tagy: hypotéka | hypotéky | srovnání hypoték | ušetřeno