Víte, jak vybírat správné antiparazitika pro psa?

Víte, jak vybírat správné antiparazitika pro psa?

Letošní zima se zdánlivě přehoupla přímo do léta. „Kalendářově“ sice máme teprve jarní měsíce, ale teploty jsou nezvykle vysoké. S tím souvisí i velmi vysoká aktivita klíšťat, což pro majitele psů znamená jediné – musí se zaměřit na správné antiparazitika a vybrat takové, které zvíře před parazity efektivně ochrání. V následujících řádcích vám prozradíme, jak vybírat antiparazitika pro psy a na co se zaměřit.

Základní aspekty výběru antiparazitika

Na co se zaměřit nejvíce? K hlavním ukazatelům patří doba účinnosti anebo způsob aplikace. Zároveň byste měli přihlížet k tomu, jestli se v domácnosti pohybuje kočka, protože některé přípravky mohou být pro kočky smrtelně nebezpečné. No a samozřejmě záleží i na druhu parazita, který psa ohrožuje nejvíce. Hledáte prevenci před klíšťaty, komáry, mouchami, všenkami nebo jinými parazity? Antiparazitika lze rozdělit podle způsobu aplikace na antiparazitní obojky proti klíšťatům, spreje likvidující blechy, antiparazitní pipety (spot on), žvýkací tablety, mikročipy (fungují na principu elektrických impulsů) a pinzety pro mechanické odstraňování přisátých klíštat.

Antiparazitika seženete i online

Veškerá antiparazitika pro psy samozřejmě seženete také přes internet. Prodejce však musí disponovat příslušným certifikátem pro prodej vyhrazených léčivých přípravků. Renomované e-shopy jako mujmazlik.cz mají zákaznickou linku, na které kvalifikovaní pracovníci zákazníkům ochotně radí s výběrem vhodného antiparazitika.

Žádné antiparazitikum nefunguje stoprocentně

Platí, že dražší výrobky fungují mnohem lépe než nejlevnější varianty, ale přesto počítejte s tím, že ani nejúčinnější antiparazitika nemusí fungovat na 100 %. Obojky se postupem času zanáší nečistotami a účinná látka se pak nemůže dostatečně uvolňovat. Přípravky, které se nanáší pipetou se zase smývají při koupání. Proto je vhodné, abyste psa po návratu z přírody prohlédli, a to i navzdory tomu, že má antiparazitní obojek nebo byl ošetřen některým z přípravků. Antiparazitika rozhodně nekombinujte a pokud daný výrobek používáte poprvé, bedlivě sledujte, zda u zvířete nevyvolal alergickou reakci. Pro alergická zvířata jsou vhodné přípravky s přírodním složením.

Jak dlouho ochrana antiparazitiky trvá?

Je logické, že chcete, aby antiparazitikum ochránilo vašeho mazlíčka po co nejdelší dobu. Nejdelší dobu účinnosti mají žvýkací tablety, které lze zakoupit v ordinaci u veterináře. Podávají se orálně a účinnost se pohybuje mezi 6 – 8 měsíci. Velmi dlouho účinkují také obojky proti klíšťatům, a to na dobu až 6 měsíců. Účinek pipety naopak trvá poměrně krátce – cca jeden měsíc. Počítejte také s tím, že nástup účinnosti může nějakou dobu trvat.

Publikováno: 08. 04. 2016

Kategorie: Zvířata

Autor: Adam

Tagy: jak vybírat antiparazitika pro psa | správná antiparazitika pro psy