Výcvikové elektronické obojky pro psy: Moderní pomůcky, které mazlíčky spolehlivě odnaučí štěkání a vytí
Obsah článku:
Pořízení pejska není jen tak. Jde o zásadní krok, který může výrazně změnit chod domácnosti. V podstatě je srovnatelný s příchodem dalšího člena rodiny, a proto byste k tomu měli přistupovat velmi zodpovědně. Budete-li mít štěstí, získáte naprosto spořádaného společníka, jehož přítomnost zaznamenáte jen ve chvíli, kdy o to budete stát. Jenomže zdaleka ne všichni psi jsou bezproblémoví – podobně jako my lidé, také oni mají své starosti a trápení, které určitým způsobem ventilují. Čas od času bohužel tak, že je nakonec označíme jako „nezvladatelné“. Ale proč chodit kolem horké kaše. Patříte k páníčkům, kteří nezvládli východu a hledáte schůdné východisko? Možná vás napadlo, že svému čtyřnohému příteli pořídíte tzv. protištěkací obojek. A my vám o něm prozradíme vše potřebné.
Nenechte se zmást mýty, které kolem elektro obojků panují
V prvé řadě uvedeme na pravou míru jistou kontroverzi, kterou se podařilo rozpoutat neználkům. Ti totiž označují protištěkací obojky za nebezpečné a jejich používání dávají do jedné roviny s týráním. Jaká je realita? Elektro obojky proti štěkání používají i zkušení kynologové a známí chovatelé. Ústřední komise pro ochranu zvířat podotýká, že v posledních letech prošly výrazným technickým vývojem a nemají nic společného s někdejšími a mnohem silnějšími obojky (které navíc nešlo regulovat). Shrnuto a podtrženo, jde o plnohodnotnou výcvikovou pomůcku, která není pro psa nebezpečná. A to jak z fyzického, tak i psychického hlediska. Přesto doporučujeme pomůcky od výrobců, kteří jsou členy Mezinárodní asociace elektronických obojků. Tato organizace dohlíží na respektování šetrného zacházení se zvířaty.Jak elektronické obojky fungují?
Princip těchto zařízení je velmi prostý. Součástí obojku je citlivý mechanismus, který spolehlivě rozezná nežádoucí projevy jako je štěkání nebo vytí, což se hodí například v nepřítomnosti páníčka. Ve chvíli, kdy se pes chová neukázněně, dojde k aktivaci a obojek odvede svou práci. Nejdříve upozorní zvíře zvukovým signálem, poté zavibruje a pouze za předpokladu, že se pes nezklidní, vyšle šetrný elektrostatický impuls. Pes ho však nevnímá bolestivě, ale pouze nepříjemně. Podstatné je, že velmi brzy pochopí souvislost a přestane štěkat hned po zaznění zvukového signálu.Kdy je vhodné nasadit pejskovi obojek proti štěkání a vytí?
Samozřejmě není nutné, aby měl pes elektronický obojek neustále na sobě. Mezi nejčastější důvody, které vedou páníčky k tomuto opatření, bývá příliš hlasitý projev zvířete v době jejich nepřítomnosti. Chcete-li předejít neustálým stížnostem sousedů, mohl by vám pomoct právě elektro obojek. Mimo to uděláte dobrou věc i pro svého psa – bude klidnější a vy ho nebudete muset zbytečně kárat. Elektro obojek oceníte také při procházkách, kdy hrozí střet s jinými zvířaty nebo kolemjdoucími.Pro jaké psy je obojek proti štěkání vhodný?
Co se týče věku, odborníci doporučují nezačínat dříve než od šesti měsíců. Na trhu jsou k mání výcvikové obojky pro všechny typy plemen, nicméně přesto buďte při výběru ostražití a řiďte se radami, které doporučuje výrobce. K mání jsou protištěkací obojky pro malé psy, ale také účinnější modely vhodné pro velká nebo bojová plemena. Důležité je, aby elektrostatický impuls zvíře nevnímalo bolestivě – kvalitní obojky proto nabízí možnost regulace.Pár tipů na závěr
Jak vybrat protištěkací obojek? Měl by být takříkajíc „na míru“ vašemu pejskovi, takže zohledněte jeho váhu a velikost. Dejte přednost kvalitě a raději si připlaťte za bezpečný produkt od renomovaných výrobců. Mezi ty nejlepší patří protištěkací obojky Aetertek, Petrainer či EasyPet. A nebudete-li si s výběrem přeci jen vědět rady, poraďte se se specializovaným prodejcem, který má se zbožím praktické zkušenosti (např. na www.elektro-obojky.cz).Publikováno: 26. 01. 2015
Kategorie: Zvířata