Začněte s outdoorem už u malých dětí. Potřebujete hamaky, karimatky, spacáky i stany

Začněte s outdoorem už u malých dětí. Potřebujete hamaky, karimatky, spacáky i stany

Zeptejte se pětiletého dítěte, jak si představuje ideální výlet. Odpověď bude jednoznačná: pod stanem. Děti netouží po komfortu hotelu. Způsobné obědy či večeře v hotelové restauraci je nelákají. Stejně tak jako malé hotelové pokoje. Chtějí si užívat dobrodružství. A jestliže mají z dobrodružství přece jen trochu strach, je na nás, dospělých, abychom jim ukázali, jak mohou být výlety „pod širák“ úžasné.

Udělejte dětem prázdniny snů. Vydejte se pod stan

Rozhodně se nebojte, že je vaše dítě pro outdoor výpravy ještě malé. Dá se na ně vydat i s kojenci. Tříleťáci či pětileťáci si pak stanování umí užít zcela naplno. Naše pětileté dítě už rok nesní o něčem jiném, než o výpravě pod stan. Má utkvělou představu, že se celá rodina vejdeme do jeho mini promo stanu, který dostalo s figurkami safari zvířátek. Když jsme se bavili o tom, že tři lidé se tam nevejdou, uznale pokývalo hlavou a nabídlo jako rozšíření na dvojpokoják do přírody ještě svůj hrací domeček. Možná jste na tom stejně, a i vás letos čeká nákup stanu. Jaký vybrat? Stany různých velikostí i další outdoor vybavení nabízí e-shop Outdoorlive.cz.

Dobrý stan je na mnoho let, a proto se oplatí do něj investovat

V první řadě stan vybíráme podle počtu osob, které se účastní naší expedice, teď, nebo třeba s kolika budeme muset počítat do budoucna. Kdo stan převáží automobilem, toho jeho hmotnost příliš nezajímá. Jestliže však bude součástí výbavy, kterou poneseme na zádech, situace se mění a hmotnost bude jedním z nejdůležitějších parametrů. Jinak vybíráme stan, ve kterém pouze přespáváme, jinak ten, který se stane našim obydlím někde v kempu třeba během naší několikadenní dovolené. To se pak hodí stan třeba i s předsíňkou a stříškou. Do čím extrémnějších podmínek se vydáváme, tím si musíme více všímat odolnost stanu vůči vodě. Udávaná je zvlášť pro plášť (tzv. tropiku) a samostatně pro podlahu. Všímejte si též množství větracích oken, úložné prostory, složitost i materiál konstrukce a další důležité parametry stanu. Děti sice nejspíš budete muset chvíli přesvědčovat, že tento stan je rozhodně lepší a funkčnější, než ten dětský s Tlapkovou patrolou, ale třeba komfortu outdoorové stanu určitě rychle propadnou a budete jej pak mít na zahradě celé léto.

Doplňte stan kvalitní výbavou

Samotný stan je důležitým vybavením pro naše vícedenní outdoor toulky, ale není jediným. Pohodlné spaní s tepelným odizolováním od země nabízí karimatky. K modernímu vybavení pro turistiku a stanování dnes patří samonafukovací karimatky. Hodí se pro pobyty v kempech i pro náročnější turistiku. Oceníte je díky skladnosti, ale i tehdy, když vám nafukování činí potíže. Vyfouknou karimatku je přitom velice snadné a stačí mačkání při současném balení karimatky. Nafukovací karimatky jsou pohodlné i velice odolné. V případe nehody s karimatkou a jejího poškození je dobré mít s sebou opravní sadu. Obvykle je součástí zakoupené karimatky. Vzhledem k rozměrům karimatky potřebuje každý člen rodiny svoji. Karimatky mají šířku cca do 55 cm, proto pro dospělého spolu s dítětem nestačí. Pořád se dají koupit též klasické rolovací či skládací karimatky. Jsou skvěle odizolované, pohodlné a výrazně levnější.

I v létě se hodí péřový spacák

Vybíráte spacák? Pro spánek skutečně pod širým nebem se hodí bivakové spacáky. Jsou voděodolné s membránou, a tak nenavlhnou ani za ranní rosy. A taktéž bývají skvěle tepelně odizolované. Jde o přesně ty spacáky, se kterými se dá spát i přímo na sněhu. Pro rodinnou dovolenou s dětmi však asi žádný takový spacák nehledáte. Vybírat si budete syntetické nebo péřové spacáky. Syntetické spacáky bývají plněné různými polyamidovými pěnami často prezentovanými třeba jako duté vlákno. V podobných výplních spíme i doma a jsou velice lehké, kvalitní, skladné a teplotně si je umíme vybrat přesně podle potřeby k danému ročnímu období. Snadno se též udržují. Druhou možností jsou spacáky péřové. Jde tedy o přírodní výplň se skvělými tepelně izolačními vlastnostmi. Obě výplně mají vysokou kvalitu a spíše se orientujte ještě dalšími parametry spacáku než jen složením výplně. Nejdůležitější je doporučený teplotní rozsah spacáku. Jiné se hodí pro léto, jiné pro přechodní období, nejteplejší pak potřebujeme pro stanování a bivakování v zimě. Obecně platí, že podcenit teplotní vlastnosti spacáku se nevyplatí a lepší si je pořídit teplejší než ten, pod kterým se budeme klepat zimou. Při stanování s dětmi se hodí, když se dají spacáky chytře zipy sepnout k sobě. Dítě si totiž určitě rádo vleze k vám do spacáku.

Hamaky nejen na zahradu

Zajímavým vybavením pro outdoor aktivity budou hamaky. Nejde totiž jenom o relaxační pomůcky na zahradu k rodinnému domu či na chalupu. Hamaky se hodí i do přírody pro spaní pod širým nebem. A děti takovýto spánek fascinuje. Jak vybrat správně hamaku? Určitě si všímejte nosnost i materiál. Ten by měl být pevný, přejemný i pro nahou pokožku, ale též snadno udržovatelný, ideálně pratelný v domácích podmínkách. Hamaka nebude ležet ladem ani mimo dovolenou. Kdo má dům či chalupu, u toho si najde své místo po celé léto někde na zahradě. Pod pergolou i celoročně. Milovníci relaxace, ale i rodiče, často umísťují hamaky i v interiéru. Děti je milují a umístěním hamaky do jejich pokojíčku, či někam do relaxačních prostor, například v podkroví, jim uděláte obrovskou radost.

Začněte se připravovat na stanovačku

K outdoor výbavě patří i řada dalších pomůcek, či třeba správná obuv, bez které se neobejde. Myslete však i na děti. Vybavte je lupou, lehkým, ale kvalitním dalekohledem, pořiďte jim jejich malou KPZku s píšťalkou a dalšími pomůckami. Zajistí jim bezpečí, třeba pokud by se někde zatoulaly, ale současně je skvěle zabaví. Na outdoor výlety patří rozhodně spíše tyto pomůcky než neskladný plyšák. A dětem se to určitě zalíbí.

Publikováno: 26. 03. 2022

Kategorie: Volný čas

Autor: Adam