Zlaté náušnice pro každodenní nošení vybírejte pečlivě

Zlaté náušnice pro každodenní nošení vybírejte pečlivě

Jak zajistit, aby vám zakoupené zlaté náušnice vydržely a po několika měsících nevypadaly opotřebovaně? V takovém případě je nutné si uvědomit, jaké důvody vás k nákupu šperku vedou. Určité druhy náušnic jsou doslova nevhodné pro běžné nošení, víte jak je poznat? Existují však typy náušnic, které si s patřičnou péčí budete moci užívat každý den po mnoho let. V tomto článku si toto téma probereme trochu více podrobněji.

Dlouhověkost náušnic vám zajistí správná péče?

Nezáleží na tom, jestli jde o stříbrné náušnice, zlaté či náušnice z bílého zlata, náležitá pozornost je vždy podmínkou k zajištění dobré kondice onoho šperku. Zřejmě nejdůležitějším krokem je, sundavat si náušnice před spaním, a nasazovat je až těsně před odchodem ze svého domu. Tímto jednoduchým způsobem zabráníte jejich deformaci, či povrchové reakci na kosmetické přípravky. Každý šperk si rozhodně zaslouží své místo, kam ho odkládáte. Takové místo by mělo být především suché, měkké a dobře uzavíratelné. Necháte-li stříbro ležet jen tak na vzduchu nebo dokonce na přímém slunci, můžete tak snadno uspíšit jeho oxidaci (černání). Nejlepším způsobem jsou šperkovnice přímo určené ke skladování cenností. Všechny šperky slouží ke zkrášlování, a proto je dobré je nechat čas od času vyleštit v seriózním zlatnictví. Chemické pasty a přípravky prodávané v tradiční drogerii vám pomohou jen na chviličku. Šperk sice vyčistí, ovšem naleptají jeho povrch a tím ho mnohdy nenávratně poničí. Nic nepokazíte, pokud náušnice opláchnete běžnou jarovou vodou, popřípadě lehce vyčistíte měkkým kartáčkem na zuby a dosucha utřete hadříkem.

Náušnice vhodné pro časté užívání?

Úplně nejlepší volbou jsou tzv. celozlaté a celostříbrné náušnice bez přídavných drahých kamenů. V takovém případě se nemusíte obávat např. poškrábání kamene, nebo dokonce jeho vypadnutí. Zásadním faktorem ovlivňující dlouhověkost šperku je správné užívání zapínání.. Kdo si přeje výraznější náušnice s drahými kameny, nezapomeňte zkontrolovat jejich způsob zpracování. Většina šperků je totiž odlévaná do formy již s drahými kameny. Vypadnutí kamínku je tak možné jen v případě vámi zaviněného mechanického poškození a přímé deformace šperku. Nejcitlivější šperky z pohledu ztráty kamínků jsou ty, které byly vyrobeny tzv. metodou lepení do těsta.

Jaké náušnice jsou pro každodenní nošení nevhodné?

Do kategorie nevhodných šperků určených pro každodenní nošení jsou perlové náušnice. Perly jsou velmi citlivé na okolní vlivy, ale také na různé chemické látky v parfémech a laku na vlasy. Velmi často se stává, že bývají navrtané a lepené. Lepidlo pochopitelně reaguje i na vodu. Jsou tedy pro každodenní nošení nevhodné a rychle se opotřebovávají. Zlatníci však přišli i se sofistikovanějším způsobem uchycení perly, a to jejím vsazením do zlaté klícky. Závěrem chceme upozornit na duté náušnice, které jsou asi nejcitlivější k poškození. U dutých náušnic je nejdůležitější správné používání jejich zapínání. Tento šperk se musí vždy před spaním odkládat na správně připravené místo. Věnujte svým šperkům trochu lásky, péče a především se s nimi naučte správně zacházet. Budete pak příjemně překvapeni, jak dlouho vám budou vaše šperky dělat radost.

Publikováno: 01. 10. 2020

Kategorie: Móda

Autor: Adam