Technika

České výherní automaty oslavily 90. let. Ve své době byly šlágrem!

Spousta lidí si myslí, že se u nás výherní automaty masivně rozšířily až po revoluci. Fanoušci hazardních her však moc dobře ví, že byly přítomny v restauracích již za Rakouska-Uherska. A ve středu 16. března 2016 oslavil kulatiny první ryze český výherní automat, který sestrojil Josef Mach v Semilech. Vynálezcovo dílo se v době první republiky vyváželo do celého světa.

Za dob Rakouska-Uherska v restauracích kralovaly výherní automaty z Ameriky a Německa. Čeští výrobci se na trhu začali uplatňovat až za první republiky, ale o to úspěšněji. Josef Mach ze Semil původně vyráběl oltáře a jeho automat s názvem Forma získal licenci v místních hostincích 16. března 1926. Stal se z něj šlágr, který se dostal do celého světa.

Jiná semilská firma, tentokráte od Josefa Vaňka, vstoupila na trh s automatem Forbes. Přístroj byl ještě úspěšnější než Forma a doslova ovládl český trh. Mimo to i část Evropy a Afriky, kde se výherní automaty také začaly vyrábět a daly práci stovkám dělníků.

Automat Forbes učaroval etiopského vladaře Haile Selassie I., který si nechal na zakázku vyrobit speciální verze na tamní stříbrné mince. A jsou to právě Forbesy, které z českého trhu postupně vystrnadily americké a německé konkurenty. Jen varšavská výrobní linka jich vyrobila několik set tisíc.

V čem byly přístroje Forbes jiné než ostatní automaty? Původně dvacetihaléřový automat fungoval na jiném principu – hráč do něj hodil minci se snahou trefit výherní pole některého ze zásobníků. Byl-li úspěšný, Forbes mu vyplatil výhru.

Chcete si zahrát bez rizika?

Pokud jste po přečtení článku dostali chuť na trochu hazardu, zbytečně neriskujte a zahrajte si hrací automaty zdarma.

Automaty zdarma fungují na stejném principu jako placené verze, ale nemusíte se nikde registrovat a vkládat vlastní peníze.

Štítky

Přidat komentář

Klikněte pro přidání komentáře

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *