Auto-moto

Co byste měli vědět o turbodmychadlech?

Nedílnou součástí moderního spalovacího motoru je turbodmychadlo. Tato součástka má důležitou funkci – dodává do motoru vzduch a tím zvyšuje jeho výkon, točivý moment a účinnost. Využívá přitom odpadní energie z výfukových plynů. Za zmínku stojí také další funkce – díky turbu má automobil nižší spotřebu a emise. Konstrukce turbodmychadla je poměrně jednoduchá a skládá se z turbíny a kompresoru, které se nachází na společné hřídeli. Přesto se (ostatně jako kterákoliv jiná součástka) časem opotřebuje a nezbývá, než ji vyměnit za jinou.

Jaká je životnost turba?

Turbodmychadla běžně pracují v rozmezí 10 až 150 tisíc otáček za minutu. A při dravější jízdě pak dokonce ve vyšších otáčkách. V běžném provozu vydrží moderní turbo cca 6 tisíc motohodin, což je – přepočteno na kilometry při průměrné rychlosti a zatížení – zhruba 250 tisíc kilometrů. Automobilky však doporučují generální opravu po ujetí 150 tisíc kilometrů. Začne-li se vůz chovat jinak (např citelné ztratí výkon), pak i dříve. Generální oprava spočívá ve výměně opravárenské sady – ucpávkových kroužků a ložisek).

Přečtěte si: Co se o turbu píše na Wikipedii?

Neméně důležitá je průběžná údržba a dodržování správných provozních podmínek. To v praxi znamená zajištění čistého protékajícího oleje a ne příliš horkých výfukových plynů. V takovém případě vás turbo pravděpodobně nezradí dříve, než se přirozeně opotřebuje.

Tip: K přepálení zahřátého oleje a následnému ucpání přívodu může dojít v případě, že po rychlé jízdě okamžitě vypnete motor. Proto motor nechte cca 2 – 3 minuty běžet na volnoběh a až poté jej vypněte. K tomuto jevu dochází pouze u benzinových motorů s turbem. Diesely mají nižší teplotu výfukových plynů.

Máte problémy s turbem? Víme, kdo je vyřeší

Vaše turbo začalo stávkovat? V tom případě se obraťte na odborníky ze společnosti TurboCar s.r.o., kteří se postarají o nápravu. Opravují všechny typy turbodmychadel (GARRETT, KKK, HOLSET, SCHWITZER, IHI, MITSUBISIHI, ČZ) a náhradní díly nakupují přímo od výrobců. Společnost disponuje vyvažovacími stroji Schneck, které garantují kvalitní opravu – alfou a omegou opravy je totiž samostatně vyvážený hřídel turba. Všechny důležité informace najdete na www.turbocar.cz.

Přidat komentář

Klikněte pro přidání komentáře

Your email address will not be published. Required fields are marked *